https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/abb-se-zapojila-do-vystavby-obri-tovarny-na-baterie-ve-svedsku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ABB se zapojila do výstavby obří továrny na baterie ve Švédsku

26.9.2017 13:52 | PRAHA (ČTK)
Švýcarská strojírenská skupina ABB se zapojila do projektu výstavby největší továrny na baterie v Evropě společnosti Northvolt. Záměrem plánu, který počítá s růstem poptávky ze strany výrobců elektromobilů, je snížit závislost na bateriích z Číny a Jižní Koreje, uvedla agentura Reuters.
 

Dohoda mezi ABB a Northvolt pokrývá dodávky a technologické partnerství a spolupráci ve výzkumu a vývoji. Švýcarský partner bude v počáteční fázi do projektu investovat deset milionů eur (přes 260 milionů Kč) prostřednictvím své firmy pro strategické investice ABB Technology Ventures (ATV).

Záměrem majitele firmy Northvolt, bývalého manažera automobilky Tesla Petera Carlssona je vybudovat největší továrnu na baterie v Evropě, která by se velikostí vyrovnala Gigafactory firmy Tesla v Nevadské poušti. Gigafactory by měla být po dokončení v roce 2023 schopna ročně vyrábět baterie o ekvivalentu 32 gigawatthodin. Závod by měl zahájit provoz v roce 2020.

Carlsson dnes uvedl, že firma počítá s investicí čtyř miliard eur, přičemž pilotní projekt přijde na 80 až 100 milionů. Předpokládá, že v brzké budoucnosti se k projektu připojí další producenti, v současné době Northvolt vede několik paralelních jednání. ABB se do něho zapojí ve sféře robotiky, automatizace a elektrifikace.

Pro umístění závodu společnost Northvolt zvažuje dvě švédská města - Vasteras a Skelleftea. Pro které se rozhodla, by měla oznámit v polovině října.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist