https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/afp-karety-miri-klast-vejce-na-ostrov-sir-abu-nuajr-v-perskem-zalivu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Karety míří klást vejce na ostrov Sír abú Nuajr v Perském zálivu

14.6.2022 01:50 | ABÚ ZABÍ (ČTK)
Kolem půlnoci 1. června dorazila jedna kareta pravá k ostrovu Sír abú Nuajr v Perském zálivu. Byla jednou z těch, které sem po tři měsíce míří naklást vejce. Na 27 plážích ostrůvku, který patří emirátu Šardžá, jenž je součástí Spojených arabských emirátů, je nyní rozeseto 300 karetích hnízd. Kareta naklade do toho svého 90 až 110 vajec a vrátí se do moře. Potomci těchto ohrožených mořských želv se začnou líhnout po 50 až 70 dnech, píše agentura AFP.
 

Sír abú Nuajr je od pobřeží SAE je vzdálený 110 kilometrů. Vládním dekretem se stal přírodní rezervací a teď je jednou z nejvýznamnějších líhní karet pravých.

Malebný ostrůvek o ploše 13 kilometrů čtverečních je domovem racků arabských a dalších ptáků, kteří si budují v červeně zabarvené půdě ostrova tisíce hnízd.

Emirát Šardžá uplatňuje přísný zákon, který chrání veškeré živé tvory na ostrově. Patří k nim karety zelenavé, vysoká zvěř, mořští ježci i plazi. Zaznamenali tam rovněž rybky pruhatce červené.

Sír abú Nuajr je v emirátech znám i svou historií. Britové tam v době své přítomnosti v regionu zřídili první železnici Spojených arabských emirátů. Její zbytky jsou nyní pod vodou u jedné z pláží.

Ostrov je také znám svou sladkou vodou, proslavenou jako účinný prostředek při léčbě vzácných neduhů.

Na ostrově se našly i keramické nádoby z doby železné, tedy staré kolem 3500 let. Jsou potvrzením lidské aktivity na ostrově v minulých 35 stoletích.

Nachází se zde rovněž hřbitov, na němž jsou pohřbeni potápěči a horníci, a i ten svědčí o obyvatelích, kteří žili na těchto místech v Perském zálivu.

Pro jeho červenou půdu se ostrovu někdy také říká Al-Džazíra al-Hamrá a mnozí ho přirovnávají k planetě Mars. Je bohatý na minerály včetně síry a hematitu. V minulosti se zdejší suroviny dovážely železnicí k lodím a ty je pak vyvážely do ciziny. Některé doly přežily až do současnosti.

Čisté pláže Sír abú Nuajru omývají průzračné vody bohaté na korály a další mořské tvory, k nimž patří 76 druhů ryb a 40 druhů korálových útesů.

Domácí básníci ostrov popisují jako "slzu spadlou do zálivu". V emirátu Šardžá je ostrůvek velmi populární, v minulosti býval domovem lovců perel i rybářů.

Kvůli bohatství mořského života jej mezinárodní úmluva o mokřadech řadí k místům se strategickým významem. Ostrov je na předběžném seznamu světového dědictví UNESCO a byl zahrnut do míst určených k ochraně mořských želv v Indickém oceánu a Jihovýchodní Asii.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist