https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/afp-opicka-alkoholicka-je-symbolem-obchodu-se-zviraty-v-chile
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Opička alkoholička je symbolem obchodu se zvířaty v Chile

13.11.2015 02:00 | PRAHA (ČTK/AFP)
V centru obklopeném hustou vegetací, která má napodobit přirozené prostředí, se veterináři pokoušejí pomoci asi 150 zvířatům, která na svých tělech nesou známky mrzačení či jiného poškození. Středisko založila Elba Muňozová, velká milovnice zvířat, a svému poslání se věnuje i se svou rodinou. Ilustrační snímek
V centru obklopeném hustou vegetací, která má napodobit přirozené prostředí, se veterináři pokoušejí pomoci asi 150 zvířatům, která na svých tělech nesou známky mrzačení či jiného poškození. Středisko založila Elba Muňozová, velká milovnice zvířat, a svému poslání se věnuje i se svou rodinou. Ilustrační snímek
Nedaleko Santiaga de Chile se poněkud zvláštní centrum vypadající jako tropický les stalo útočištěm Nicolase, malé opičky malpy kapucínské. Nicolas dokázal překonat svou závislost na alkoholu a teď může zase žít životem pro primáty obvyklým, napsala agentura AFP.
 

Nicolas patřil obchodníkům z chilské metropole. Do centra detoxikace pro primáty v Peňafloru na předměstí Santiaga de Chile se dostal kvůli své závislosti na alkoholu a tabáku.

"Jeho bývalí majitelé mu dávali alkohol, protože ho rádi pozorovali, jak na něj reaguje. Stával se agresivnějším a to jim připadalo k smíchu," vysvětluje veterinářka Nicole Riverová Helbigová.

Bývalým majitelům ho odebrala policie. Nicolasovi se dostalo podobné léčby jako lidským alkoholikům. Prošel si všemi etapami detoxikace. Aby vydržel abstinovat, dostává antidepresiva. Jeho případ není ojedinělý.

"Alkohol, cigarety nebo drogy se opicím dávají běžně, protože primáti to považují za hru," uvádí veterinářka.

Ve středisku je také opice, kterou majitelé vycvičili, aby nenápadně kradla šperky, nebo stará samice z laboratoře, na níž se zkoušely různé druhy hormonální léčby.

V centru obklopeném hustou vegetací, která má napodobit přirozené prostředí, se veterináři pokoušejí pomoci asi 150 zvířatům, která na svých tělech nesou známky mrzačení či jiného poškození. Středisko založila Elba Muňozová, velká milovnice zvířat, a svému poslání se věnuje i se svou rodinou.

"Opice se tu učí být zase opicemi. Když jsou chovány v zajetí, nejsou to už opice, protože se nemohou chovat tak, jak jejich druhu přísluší," uvádí Elba Muňozová.

Centrum otevřela v roce 1994, když adoptovala opici jako domácího mazlíčka. Tehdy se jí otevřely oči a uvědomila si, jak exotická zvířata trpí, když jsou chována v zajetí. Dnes ve středisku každé ráno vítá ošetřovatele radostný pokřik, když podělují opice umístěné v tuctu boxů ovocem a zeleninou.

V Chile se léta pohlíželo na to, že někdo choval opici, jako na známku bohatství. Tato móda dnes snad vymizela, ale nelegální obchod s exotickými druhy zvířat patří nadále k nejlukrativnějším na světě.

Podle chilského zákona mohou být osoby obviněné z obchodu se zvířaty odsouzeny až k 60 dnům vězení a vysokým pokutám, v případě recidivy jsou tresty ještě přísnější. To však zřejmě nestačí k tomu, aby se zabránilo dovozu exotických zvířat z Argentiny, Brazílie, Peru či Bolívie.

A jestliže v 90. letech byli v módě primáti, dnes to jsou plazi. "V posledních pěti letech je obchod s plazy v Chile nesmírně rozsáhlý," říká Muňozová.

Leguáni, ještěrky či hroznýši královští - Chilané se dnes místo se psy a kočkami fotografují s těmito zvířaty. Králi černého trhu byli v minulosti, ještě před plazy, zase pestrobarevní ptáci.

"Tato zvířata však mohou přenášet nemoci, které mohou mít u člověka těžký průběh. Například primáti mohou přenášet vzteklinu nebo tuberkulózu. Hadi zase třeba salmonelózu," upozorňuje Muňozová.reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist