AFP oslovila odborníka v souvislosti s požárem v Portugalsku
Otázka: Jak si vysvětlit rozsah toho požáru?
Odpověď: V Portugalsku je množství vegetace, která snadno vzplane, zejména pobřežní borovicové a eukalyptové lesy, což jsou jedny z nejhořlavějších stromů. Celý Iberský poloostrov včetně Portugalska je nyní vystaven mimořádné meteorologické situaci. Je tam mnohem tepleji a větší sucho, než je v červnu obvyklé. S každým teplotním stupněm zvyšujete riziko silného ohně. Dalším přitěžujícím faktorem je to, že oteplování je na Iberském poloostrově rychlejší než v jiných oblastech.
Otázka: Jakou roli hraje oteplování při těchto požárech?
Odpověď: Je jisté, že hraje. Jsme svědky zvyšujících se teplot. Suchý vzduch znamená sušší a hořlavější vegetaci. Tyto meteorologické podmínky zvyšují riziko požárů, ale také jejich síly. Jsme svědky požárů, jako je ten v Portugalsku, jež hasiči vlastně nedokážou uhasit. Asi padesát let se navíc období nebezpečí ohňů rozšířilo z července a srpna na období od června do října. Vidíme rovněž více velkých požárů, při nichž je zasaženo víc než 100 hektarů území a pak "megaohně" na více než 1000 hektarech. Tento problém nabývá rozsahu všude na světě, zejména v evropském Středomoří. Co do počtu jsou tyto požáry stále vzácné - tvoří dvě tři procenta ze všech, ale co do rozsahu tvoří tři čtvrtiny zničeného území. Z analýz vývoje klimatu a klimatických změn vyplývá, že pravděpodobnost velkých požárů poroste.
Otázka: Jak na riziko požárů reagovat?
Odpověď: Krátkodobým řešením je posílit schopnost zásahu proti ohni. Prevencí je zavedení hlídek a rozmístění strážních věží, aby byl poplach spuštěn co nejdřív. Zejména je třeba bojovat proti tomu, aby požár vůbec vznikl. Kapacity boje ale nelze donekonečna navyšovat. Dlouhodobým řešením je změna krajiny. V některých oblastech je třeba odebrat lesní biomasu a křoviny, aby oheň nebyl tak silný. Také je zapotřebí zvládnou urbanizaci, omezit parcelování na okrajích křovin a lesů. Nelze připustit, aby se stavělo kdekoli v lese. Je to mnohem nebezpečnější. Nejenom že to zvyšuje riziko vzniku požáru, ale je to také velký problém pro hasiče, pro zajištění ochrany obyvatel i jejich přesunu do těchto oblastí. Samozřejmě by bylo třeba bránit klimatickému oteplování, ale to nevidíme.
reklama