https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/africky-mor-se-potvrdil-u-dalsich-dvou-prasat-z-hradku-nad-nisou-a-mnisku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Africký mor se potvrdil u dalších dvou prasat z Hrádku nad Nisou a Mníšku

29.4.2024 23:10 | HRÁDEK NAD NISOU (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Africký mor potvrdila laboratoř Státního veterinárního ústavu u dalších dvou divokých prasat na Liberecku. U Hrádku nad Nisou našli myslivci uhynulý kus, u Mníšku nakažené zvíře ulovili. U Hrádku nad Nisou, který leží v takzvaném nárazníkovém pásmu, jde o druhý nakažený kus, hranice pásem se proto v nejbližší době posunou, řekl mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS) Petr Vorlíček.
 

Od začátku letošního roku potvrdila laboratoř nákazu u sedmi kusů, dva divočáky našli myslivci uhynulé, dalších pět ulovili. Od začátku nákazy v prosinci 2022 bylo v zemi potvrzeno 64 případů u divokých prasat uhynulých či ulovených na Liberecku a v jednom případě i na Českolipsku. "Nákaza se stále vyskytuje pouze v populaci prasat divokých, v chovech domácích prasat nebyla v ČR tato nákaza dosud nikdy potvrzena," doplnil Vorlíček.

Africký mor prasat je akutní onemocnění podobné klasickému moru prasat, jeho příznaky a průběh jsou však rychlejší a nakažená zvířata téměř ve všech případech hynou. Proti nákaze není lék, nakažená prasata se musí utratit. Pro člověka ani psa nákaza nebezpečná není, mohou ji ale přenášet. Veterinární správa připravuje kvůli rozšíření nákazy k Hrádku nad Nisou úpravy hranic ochranných pásem, která kolem míst výskytu nákazy vytyčila.

Naposledy SVS měnila ochranná pásma na Liberecku před více než měsícem v souvislosti s nakaženým zvířetem uloveným u Chrastavy nedaleko Liberce. Uzavřené pásmo II, tedy oblast s výskytem afrického moru u divokých prasat, aktuálně zabírá 557 kilometrů čtverečních a sahá z Frýdlantského výběžku k Chrastavě. Navazující nárazníková oblast označovaná jako uzavřené pásmo I má 1200 kilometrů čtverečních a zasahuje až do středních Čech k Bělé pod Bezdězem.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist