https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/akademicky-senat-univerzity-karlovy-vyzval-k-ukonceni-okupacni-stavky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Akademický senát Univerzity Karlovy vyzval k ukončení okupační stávky

19.11.2019 00:10 (ČTK)
Předsednictvo Akademického senátu Univerzity Karlovy včera vyzvalo studenty blokující budovu rektorátu k ukončení jejich okupační stávky. / Ilustrační foto
Předsednictvo Akademického senátu Univerzity Karlovy včera vyzvalo studenty blokující budovu rektorátu k ukončení jejich okupační stávky. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Předsednictvo Akademického senátu Univerzity Karlovy včera vyzvalo studenty blokující budovu rektorátu k ukončení jejich okupační stávky. Zároveň vyzvalo demonstrující studenty z iniciativy Univerzity za klima, aby přišli příští týden jednat o svých požadavcích do příslušných odborných komisí akademického senátu. Demonstranti neuvedli, zda budovu opustí, dříve během dne oznámili, že chtějí zůstat na místě alespoň do úterý. Atrium rektorátu obsadila minulý týden asi dvacítka vysokoškoláků, proti protestu vznikla petice, kterou od neděle podepsalo přes 140 posluchačů a absolventů univerzity.
 

Předseda Akademického senátu UK František Zahálka včera uvedl, že včerejší výzva není ultimátem ve smyslu, že by pozvání do komisí bylo podmíněno ukončením okupační stávky. Několikrát však apeloval na studenty, aby přehodnotili formu protestu a aby bylo možné vrátit důstojnost historické budově Karolina.

Demonstrující studenti kritizovali formu včerejší výzvy. Podle nich v ní jsou obsaženy ultimativní prvky, vyjádřili také pochybnosti o tom, zda univerzita bude jejich požadavkům věnovat dostatečnou pozornost. Zahálka tyto obavy odmítl, zdůraznil, že vedení univerzity je připraveno věnovat se záležitosti s maximální vážností, a právě proto chce požadavky studentů projednat v odborných orgánech.

Prostory vestibulu v Karolinu, kde sídlí rektor a centrální orgány UK, obsadili studenti minulý týden ve středu. Předtím strávili jeden den a noc v budově Filozofické fakulty UK, kde stávkovali za lepší ochranu klimatu a snižování emisí. Svůj protest směřovali k vládě, po přesunu do Karolina ho ale namířili hlavně proti rektoru Tomáši Zimovi.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist