Aktivisté chtějí proměnit Haag v antinukleární město
Sdružení WISE/NIRS se obává, že zástupci jaderné lobby budou prosazovat schopnost nukleární energie řešit klimatickou krizi a propagovat ji jako nástroj v boji proti skleníkovému efektu. Proto se WISE/NIRS spolu s jinými organizacemi chtějí snažit, aby se celým haagským klimatickým zasedáním nesl antinukleární duch.
Podle WISE/NIRS je agitace jaderné lobby pro souhlas s nukleární energií v rámci mechanismu čistého rozvoje (clean development mechanism, CDM) obrovská a silná. CDM představuje obchodování s kredity, které vzniknou na bázi konkrétních projektů financovaných průmyslově rozvinutými zeměmi v zemích rozvojových. Technické a právní detaily tohoto mechanismu, který by měl začít již od letošního roku, budou stanoveny právě v Haagu (ve skutečnosti měly být stanoveny už před dvěma lety na COP4 v Buenos Aires). Smrtelný pokles, ubohá ekonomika, hrozivý bezpečnostní záznam, zvyšující se stohy radioaktivního odpadu, ztrácející se podpora veřejného mínění, tak charakterizují aktivisté z WISE/NIRS jaderný průmysl. Podle nich je hrozba globálních klimatických změn poslední nadějí pro toto odvětví, jak se dostat k novému potenciálně významnému zdroji a jak si znovu získat důvěru veřejnosti.
Podle WISE/NIRS země jako Spojené státy, Francie, Velká Británie, Jižní Korea a Japonsko doufají, že nukleární energie je vhodným flexibilním mechanismem pro realizaci protokolu z Kjóta. Podle holandských aktivistů je už rozhodnuto, oficiálně se prý však výsledek dozvíme až v Haagu. Problém nevidí WISE v CDM, ale v tom, jaké technologie a praktiky jsou přijatelné.
Důvodů, proč se aktivisté staví proti nukleární energii je hned několik. Aktivistům se především nelíbí její vysoká nebezpečnost. Riziko nehod se sice stále minimalizuje, ale když k nějaké nehodě dojde, pak jsou její důsledky devastující, píše koalice ve svém programu. Ačkoli sama jaderná elektrárna neemituje emise oxidu uhličitého, výroba nukleární energie už v sobě nutně zahrnuje minimálně dolování rud, jejich obohacování a dopravu, což už se vyrovná i spalování fosilních paliv. Navíc podle WISE neexistuje země, která by měla přijatelně vyřešenou otázku jaderného odpadu.
Antinukleární protesty holandských aktivistů neskončily včerejším dnem. Svůj úřad budou mít v Haagu po celou dobu trvání COP6. Chystají se uspořádat řadu happeningů, setkání, publikovat spoustu materiálů a zpráv. "Chceme Haag proměnit v antinukleární město," říkají doslova. WISE je nevládní nezisková organizace, vznikla v roce 1978, s tuctem poboček po celém světě. NIRS je americká nevládní organizace, se 6000 členy. Obě organizace spolu už v minulosti spolupracovaly.
reklama