https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/aktiviste-organizuji-na-kolinsku-prednasky-chystaji-i-protest
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Aktivisté organizují na Kolínsku přednášky, chystají i protest

1.7.2019 00:17 | VELTRUBY (ČTK)
Na akci zvanou Klimakemp, která potrvá do neděle, včera přijelo kolem stovky účastníků, pořadatelé jich čekají přibližně 600. / Ilustrační foto
Na akci zvanou Klimakemp, která potrvá do neděle, včera přijelo kolem stovky účastníků, pořadatelé jich čekají přibližně 600. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Petr Zewlak Vrabec / Karolína Poláčková / a2larm.cz
Aktivisté z hnutí Limity jsme my organizují u Veltrub na Kolínsku přednášky, chystají i protest proti elektrárnám spalujícím uhlí včetně nedaleké chvaletické elektrárny. Na akci zvanou Klimakemp, která potrvá do neděle, včera přijelo kolem stovky účastníků, pořadatelé jich čekají přibližně 600, řekl za organizátory Radek Kubala.
 

Chvaletickou elektrárnu podle Kubaly berou aktivisté jako precedens, protože řada elektráren nesplňuje nové emisní limity a právě například elektrárna Chvaletice žádá o výjimku z emisních limitů platných od roku 2021. "Naším cílem je co nejrychlejší přechod na využívání obnovitelných zdrojů," uvedl Kubala.

Včera ještě pokračovala stavba kempu, oficiální program začal v neděli odpoledními přednáškami, jejichž tématem jsou například změna klimatu, energetika a další ekologická témata. Přednášet bude mimo jiné německý vědec Conrad Kunze, který se zabývá demokratizací energetiky. Každý večer se také bude konat panelová debata na jedno z témat.

Během svátkem prodlouženého víkendu jsou naplánované protesty proti těžbě a spalování uhlí. Organizátoři během takzvaných akčních dnů chystají různé formy nenásilných protestů za konec doby uhelné. V pátek se od 10:00 koná ohlášená demonstrace proti výjimce pro elektrárnu Chvaletice.

Předchozí dva ročníky Klimakempu se konaly v severních Čechách, konkrétně u obcí Horní Jiřetín a Louka u Litvínova. Někteří účastníci loňského protestního pochodu nečekaně vnikli do lomu Bílina. Pokuty za vniknutí do lomu uložil Báňský úřad a za přestupky litvínovský městský úřad. Severočeské doly budou vymáhat soudní cestou škodu, kterou podle těžařů aktivisté způsobili. Škodu vyčíslili na 661.473 korun.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist