https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/aktiviste-v-brne-nazdobili-suchy-strom-kritizuji-konzumni-vanoce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Aktivisté v Brně nazdobili suchý strom, kritizují konzumní Vánoce

2.12.2019 00:17 | BRNO (ČTK)
Suchý strom v pátek v Brně nazdobili přívrženci hnutí Rebelie proti vyhynutí (Extinction Rebellion). Chtěli tak upozornit na to, že konzumní pojetí Vánoc přináší více emisí a přispívá ke změně klimatu.
Suchý strom v pátek v Brně nazdobili přívrženci hnutí Rebelie proti vyhynutí (Extinction Rebellion). Chtěli tak upozornit na to, že konzumní pojetí Vánoc přináší více emisí a přispívá ke změně klimatu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Suchý strom v pátek v Brně nazdobili přívrženci hnutí Rebelie proti vyhynutí (Extinction Rebellion). Chtěli tak upozornit na to, že konzumní pojetí Vánoc přináší více emisí a přispívá ke změně klimatu. Podle organizátorů se lidé nechávají manipulovat k nadměrné spotřebě a nákupu zbytečností.
 

Suchý stromek zdobily přesýpací hodiny, symbol Rebelie proti vyhynutí, stejně jako obrázky koster a lebek. Pod ním byly zabalené "dárky" - například poslední zbytek vody nebo poslední kůrka chleba. V podvečer aktivisté donesli svůj suchý strom na náměstí Svobody, kde zrovna slavnostně začínaly vánoční trhy. Tam se odehrál krátký incident. Muž - údajně člen ochranky trhů - udeřil jedné z aktivistek do megafonu, čímž jí způsobil lehké zranění. Pořadatelé happeningu situaci zachytili na fotkách.

"Mrzí mě neprofesionalita toho muže z ochranky, chceme jen informovat v plné míře o faktech, o kterých by měla informovat média," uvedla za aktivisty Jana Srncová. Policie se incidentem podle mluvčí Alice Musilové nezabývá, nikdo jí nic nehlásil.

"My chceme, aby se lidi zamysleli nad tím, že systém je celý nastavený nesmyslně. Nadnárodní korporace potřebují generovat zisky a ženou se za ideou věčného růstu. Proto vyrábí zboží, které nikdo nepotřebuje a nechce, a pak uměle vytváří poptávku," uvedla v tiskové zprávě mluvčí hnutí Veronika Holcnerová.

Pátek si pořadatelé pro happening vybrali jednak proto, že na náměstí Svobody slavnostně začínají vánoční trhy, jednak proto, že obchodníci v rámci "černého pátku" poskytují výrazné slevy.

"Když se mám rozhodnout, jestli dceři nakoupím hromadu nesmyslů, nebo s ní raději strávím čas u pečení cukroví a u zpívání vánočních koled, tak v tom mám jasno. Nesmyslným nakupováním a podporováním nadprodukce bereme vlastním dětem budoucnost. To je podle mě neobhajitelné," uvedla Holcnerová.

Rebelie proti vyhynutí je celosvětové hnutí, bojuje proti rozpadu klimatu, ztrátě biodiverzity a sociálnímu a ekologickému kolapsu. Po vládách požaduje například vyhlášení stavu klimatické nouze a dosažení uhlíkové neutrality.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist