https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/aktiviste-v-centru-prahy-pozaduji-zakaz-vyvozu-zivych-zvirat-z-cr-mimo-eu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Aktivisté v centru Prahy požadují zákaz vývozu živých zvířat z ČR mimo EU

18.9.2023 22:35 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Aktivisté z hnutí Obraz - obránci zvířat dnes v centru Prahy upozornili na happeningu nazvaném Peklo jménem transporty na utrpení hospodářských zvířat, která se převáží na dlouhé vzdálenost z Česka mimo EU. Aktivisté ve zvířecích maskách uprostřed Václavského náměstí na počítačích přehrávali videa z přepravy například skotu. Zhruba 50 lidí také v maskách zvířat jezdilo v pražských tramvajích. Aktivisté požadují zákaz vývozu živých zvířat z ČR mimo EU.
 

Pavel Buršík z hnutí ČTK řekl, že cílem akce je ukázat veřejnosti, jak vypadají poslední dny života desítek tisíc zvířat, která se v transportech vozí do asijských nebo i afrických zemí. Uvedl, že často směřují na Blízký východ, kde je čeká porážka bez omráčení, zvířata se podřezávají a nechávají vykrvácet. Akce je součást kampaně hnutí za změny zákonů týkající se životních podmínek zvířat a aktivisté vyzývají veřejnost, aby jejich snahu podpořila. Mimo jiné požadují také přísnější regulaci pyrotechniky nebo to, aby se ochrana zvířat dostala do ústavy.

"Česká republika je jeden z největších vývozců krav, býků, telat z EU do Turecka a dalších zemí. Turecko často bývá tranzitní zemí. Vyváží se i statisíce živých kuřat, stovky až tisíce koz, ovcí, prasat a jestli je nějaké zvíře typické pro ČR, tak je to skot," řekl Buršík.

Poznamenal, že na Blízkém východě je z kulturních důvodů poptávka právě po čerstvém mase z dovezeného skotu. Upozornil na to, že zvířata cestují tři až čtyři dny na vzdálenost několika tisíc kilometrů, přestože je možnost exportu chlazeného nebo mraženého masa.

Podle Buršíka lidé v Česku už dokázali přimět politiky, aby se přijaly systémové změny, jako byl například zákaz klecových chov slepic a kožešinových farem nebo zpřísnění legislativy týkající se týrání zvířat.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist