https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/aktiviste-vyjadrili-solidaritu-s-australii-zkritizovali-politiky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Aktivisté vyjádřili solidaritu s Austrálií, zkritizovali politiky

24.1.2020 00:23 | PRAHA (ČTK)
Více než tři desítky ekologických aktivistů včera dorazily na náměstí Republiky v Praze. / Ilustrační foto
Více než tři desítky ekologických aktivistů včera dorazily na náměstí Republiky v Praze. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Více než tři desítky ekologických aktivistů včera dorazily na náměstí Republiky v Praze. Akce, kterou organizovala hnutí Fridays For Future (FFF) a Limity jsme my a organizace Greenpeace, měla vyjádřit solidaritu s obyvateli Austrálie sužované rozsáhlými požáry. Účatníci také kritizovali chování australské vlády. Protest zakončili před australským konzulátem v Klimentské ulici.
 

Demonstranti se u zastávky metra na náměstí Republiky sešli kolem 16:00. Zástupci Fridays For Future a Greenpeace shrnuli škody, které oheň v Austrálii dosud napáchal. Lukáš Hrábek z Greenpeace uvedl, že nebe v Austrálii v důsledku požárů vypadá "apokalypticky" a oheň velmi znečistil tamní ovzduší. Aktivisté pak kritizovali australskou vládu a premiéra Scotta Morrisona. Za zlé jim mají především podporu uhelného průmyslu a záměr otevřít největší uhelný důl v zemi. K zodpovědnosti za své občany vyzvali také politiky jiných států.

Zhruba po 20 minutách se aktivisté vypravili k australskému konzulátu v Klimentské ulici. I tam rozbalili transparenty, kde bylo napsáno například "Solidarita nejlepší investice", "Přestaňte ničit naši budoucnost, chraňte klima" nebo "End the era of coal". Před konzulátem také krátce volali, aby Austrálie ukončila těžbu uhlí.

V Austrálii začaly požáry loni v září. O život přišlo 28 lidí, spáleno je 2600 domů a zničeno více než deset milionů hektarů porostů. Většina z toho připadá na stát Nový Jižní Wales na jihovýchodě země. Koncem minulého týdne začaly bouřky provázené intenzivními dešti.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist