Aktivisté vyzvali německou vládu, ať nekupuje českou elektřinu
Aktivisté si vybrali německou ambasádu proto, že zhruba 90 % z celkového množství vyvezené elektřiny šlo právě do Německa. "Německé ministerstvo hospodářství v těchto dnech zvažuje možná opatření proti dovozu tzv. "špinavé" elektřiny," sdělil Jan Beránek z Hnutí DUHA. Podle Beránka se zástupci občanských sdružení chystají na toto téma jednat s německou vládou přímo v Berlíně.
Kdyby Němci opravdu vyslyšeli žádost na snížení odběru elektřiny z České republiky, byla by to pro ČEZ hluboká rána. "Bylo by to opravdu smutné," říká Marie Dufková z oddělení komunikace ČEZ. Podle ní však nic takového nehrozí. "Naše elektřina, jak říkají na západě, je naprosto čistá, protože její výroba odpovídá světovým enviromentálním a bezpečnostním standardům," tvrdí Dufková. Podle ní by ČEZ ale určitě našel i jiná odbytiště. "Vyvážíme například do Itálie a do Řecka," dodává Dufková. Jan Beránek je však k takovým tvrzením skeptický: "Německo je pro Českou republiku unikátní partner. Především proto, že přenosové kapacity umožňují dovážet v takovém množství pouze do Německa." Vzhledem k tomu, že energetický trh v Evropě je nasycen, byl by ČEZ nucen buď snížit výrobu a odběr uhlí, nebo jít dolů s cenou.
Podle výpočtů Hnutí DUHA je výroba elektřiny vyvezené loni do Německa spojená s vytěžením 7,56 milionů tun českého uhlí, 303 000 tun vápence a vzniká během ní 15 615 tun emisí oxidu siřičitého, 12 971 tun oxidů dusíku, 990 tun oxidu uhelnatého a 630 tun prachu. Podle Beránka tedy náš největší výrobce energie ČEZ a.s. a potažmo ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr vyváží životní prostředí a zdraví obyvatel, a to se ztrátou několika miliard. "ČEZ vyváží v průměru 1 kWh za 60 halířů, zatímco doma produkuje za 1,2 Kč a výrobní náklady jsou 90 halířů. To znamená, že každou kilowathodinu dotují čeští spotřebitelé 30 halíři," vysvětluje Beránek. S takovým výkladem cen elektřiny však nesouhlasí ČEZ. "Do ceny pro domácí spotřebitele se započítávají náklady na systémové služby, které souvisejí s udržováním stálé dodávky. Ty se naopak nepočítají do vývozů a proto je tato "nahá" elektřina levnější. Ale určitě neprodáváme pod cenou," vysvětluje Marie Dufková z oddělení komunikace.
|
reklama