https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/aktiviste-zacali-sbirat-podpisy-chteji-zakaz-klecovych-chovu-v-eu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Aktivisté začali sbírat podpisy, chtějí zákaz klecových chovů v EU

9.10.2018 14:08 | PRAHA (ČTK)
V  EU se v klecích chovají slepice, králíci, prasnice, křepelky, novorozená telata či kachny a husy, upozorňují aktivisté.
V EU se v klecích chovají slepice, králíci, prasnice, křepelky, novorozená telata či kachny a husy, upozorňují aktivisté.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | OBRAZ – Obránci zvířat
Aktivisté z několika organizací dnes začali sbírat na pražském Malostranském náměstí a na brněnském náměstí Svobody podpisy pod petici, kterou chtějí vyvolat jednání Evropské komise (EK) o zákazu všech klecových chovů na území EU. Chtějí do roka nasbírat v celé EU pod petici milion podpisů, aby se podnětem musela EK zabývat. V ČR si dali za cíl nasbírat 50.000 podpisů, řekla zástupkyně společnosti Compassion in World Farming v ČR Romana Šonková.
 

V EU se v klecích chovají slepice, králíci, prasnice, křepelky, novorozená telata či kachny a husy, upozorňují aktivisté. Jde podle nich celkem o více než 300 milionů zvířat.

"Život v kleci není žádný život. Věda už dávno prokázala, že všechna hospodářská zvířata jsou citlivé a vnímavé bytosti schopné trpět, ale také prožívat radost. Nelze dále tolerovat obrovský rozměr a intenzitu utrpení zvířat v klecových chovech," dodala Šonková.

Podle ní je zatím pod peticí, pod kterou dnes začali aktivisté v Evropě sbírat podpisy, 55.000 podpisů. "Ale zatím jsme to ani neodstartovali," dodala.

Aktivisté upozorňují, že například neexistuje legislativa na ochranu křepelek. "Živoří v malých a zcela holých klecích. Na jednu křepelku vychází prostor o velikosti pivního tácku," uvedli ve svých materiálech.

V ČR se v posledních měsících dostal do centra pozornosti chov nosnic v klecích. Spolek Obraz zveřejnil prostřednictvím reportáže České televize záběry z klecových chovů, ve kterých byly slepice odrané z peří, namačkané v malých klecích a byly tam i mrtvé kusy. Většina obchodních řetězců ohlásila, že chce s nákupem vajec z klecových chovů skončit k roku 2025. V Česku je 87,6 procenta nosnic v klecových chovech, v celé EU podle údajů drůbežářů 53,1 procenta nosnic.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist