https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/aktiviste-zaplnili-urad-pardubickeho-kraje-mrtvolami-protestovali-tak-proti-modernizaci-elektrarny-chvaletice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Aktivisté zaplnili úřad Pardubického kraje "mrtvolami". Protestovali tak proti modernizaci elektrárny Chvaletice

27.3.2017 10:45 | PARDUBICE (ČTK)
„Mrtvoly“ zaplnily vchod do úřadu Pardubického kraje. Na protest proti elektrárně Chvaletice
„Mrtvoly“ zaplnily vchod do úřadu Pardubického kraje. Na protest proti elektrárně Chvaletice
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Limity jsme my
Ekologičtí aktivisté z hnutí Limity jsme my a členové iniciativy Zastavme Chvaletice dnes v Pardubicích znovu upozornili na pokračující modernizaci elektrárny Chvaletice, která podle nich porušuje právní předpisy. Ve vestibulu budovy krajského úřadu uspořádali happening proti spuštění třetího a čtvrtého bloku, které se od loňska rekonstruují. Zabránit chtějí i zvažované modernizaci prvních dvou bloků.
 

V hale krajského úřadu leželo kolem maket čtyř kouřících chladicích věží osm "mrtvol" v bílých ochranných oděvech. Na nosítkách je pak za zvuků pomalých úderů na buben další účastníci akce vynášeli ven a skládali na trávník před budovou. Chtěli tak upozornit na škodlivý vliv elektrárny, odvolávají se na studii, podle níž kvůli jejím emisím předčasně zemře údajně 80 lidí ročně.

Aktivistům vadí, že na první část rekonstrukce bylo vydáno stavební povolení bez posouzení jejího vlivu na životní prostředí (EIA). Podle nich také elektřinu z Chvaletic Česká republika nepotřebuje, neboť ji vyváží čtyřikrát více, než elektrárna vyrobí.

Do konce března by měla být ukončena modernizace dvou ze čtyř bloků elektrárny Chvaletice zhruba za tři miliardy korun, která začala před rokem. Investice má snížit emise vypouštěných škodlivin a umožnit prodloužení provozu do roku 2030. Bez modernizace by musela provoz ukončit v roce 2020. O modernizaci dalších dvou bloků by se mělo rozhodnut do konce roku.

V minulosti vydané stavební povolení vloni soudně napadl právnický spolek Frank Bold Society, rozsudek dosud nepadl. Aktivisté věří, že soud jejich názor potvrdí, a i když modernizaci bloků 3 a 4 již nezvrátí, přiměje úřady k tomu, aby na další rekonstrukci požadovali hodnocení EIA.

"Máme v úmyslu zastavit hlavně blok 1 a 2. Podle našich informací ještě elektrárna o vydání stavebního povolení nepožádala," řekl novinářům Robert Hrdina z iniciativy Zastavme Chvaletice.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Pavel Dosoudil
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist