https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/aktiviste-zvazuji-pravni-kroky-proti-rozsireni-nemecke-tovarny-automobilky-tesla
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Aktivisté zvažují právní kroky proti rozšíření německé továrny automobilky Tesla

20.5.2024 18:40 | Grünheide (Německo) (ČTK)
Zdroj | Pexels
Ekologičtí aktivisté zvažují právní kroky proti plánovanému rozšíření továrny amerického výrobce elektromobilů Tesla v obci Grünheide v německé spolkové zemi Braniborsko. Agentuře DPA to dnes řekl šéf braniborské pobočky ekologické organizace Naturschutzbund Deutschland (Nabu) Björn Ellner.
 
Aktivisté proti rozšíření továrny již delší dobu protestují. V březnu musela továrna zhruba na týden zastavit výrobu kvůli přerušení dodávek elektřiny v důsledku požáru sloupu elektrického vedení. K sabotáži se později v dopise přihlásila radikální levicová skupina Vulkangruppe.

Šéf Tesly Elon Musk tehdy pachatele sabotáže označil za "nejhloupější ekoteroristy na světě". Odpůrci Tesly se podle něj scestně snaží zastavit výrobu elektromobilů místo produkce vozů se spalovacími motory.

Minulý týden rozšíření továrny schválilo vedení obce Grünheide. Projekt nicméně předpokládá vykácení menší části lesa, než se původně plánovalo. Proti původním plánům se v únorovém průzkumu vyslovily téměř dvě třetiny obyvatel obce. Kompromisní řešení počítá s vykácením necelých 50 hektarů lesa, zatímco podle původních plánů se mělo vykácet přes 100 hektarů.

Ellner označil rozhodnutí vedení obce za "bolestnou ránu pro demokracii a životní prostředí". Spolkový kancléř Olaf Scholz i vláda spolkové země Braniborsko nicméně považují rozšíření továrny za přínosné, napsala agentura DPA. Závod v současnosti zaměstnává kolem 12.000 lidí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist