https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/aktivisticke-sazeni-zelene-mesta-netrestaji-ale-vitaji-dohodu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Aktivistické sázení zeleně města netrestají, ale vítají dohodu

17.5.2017 11:30 | RAKOVNÍK (ČTK)
Ačkoli jde o aktivitu vedenou dobrým úmyslem, vysazení květin nebo stromů může být považováno podle zákona například za neoprávněné užívání cizího majetku, kdy by v případě postihu hrozila až několikatisícová pokuta. / ilustrační foto
Ačkoli jde o aktivitu vedenou dobrým úmyslem, vysazení květin nebo stromů může být považováno podle zákona například za neoprávněné užívání cizího majetku, kdy by v případě postihu hrozila až několikatisícová pokuta. / ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Aktivistické sázení zeleně středočeská města běžně netrestají, ale vítají dohodu a spolupráci s iniciátory při výběru vhodného místa. Například kořeny stromů vysazených na veřejném prostranství bez povolení mohou poškodit potrubí, případně další sítě a způsobit tak škody minimálně v řádech tisíců korun. Vyplynulo to z vyjádřenímluvčí rakovnické radnice Alidy Štulajterové a další oslovených středočeských radnic na dotaz ČTK.
 

Takzvaný guerilla gardening (neboli partyzánské zahradničení), jehož cílem je oživení a zkrášlení veřejných prostranství, není jen novým trendem posledních let, ale i v minulosti například na sídlištích takto vznikly třeba květinové záhony. Aktuálně se objevuje hlavně ve velkých městech, třeba v Praze nebo Plzni, ale i jinde.

Ačkoli jde o aktivitu vedenou dobrým úmyslem, vysazení květin nebo stromů může být považováno podle zákona například za neoprávněné užívání cizího majetku, kdy by v případě postihu hrozila až několikatisícová pokuta.

Například v Rakovníku nedávno řešili případ, kdy hlubokokořenící stromy v Luženské ulici vysazené na pozemcích města, ale bez jeho souhlasu města, poničily sítě natolik, že bylo nutné vedení vykopat a opravit jej. Žádná pokuta však nepadla. Aby bylo možné práce provést, musely být pokáceny i stromy, což se některým lidem nelíbilo. "Určitě nejsme proti sázení, ale raději s předchozí domluvou," uvedla mluvčí Štulajterová.

V Kladně vysazování zeleně bez povolení v posledních letech neřešili. "Pokud takto vysazená zeleň brání například dopravě, vadu odstraníme, ale zjišťovat, kdo přesně zeleň vysadil, je velmi složité," uvedla mluvčí radnice Lenka Růžková. Podle ní město ani nezaznamenalo podněty od občanů nebo stížnosti na toto téma, ale pokud by podněty byly, radnice by je řešila. Zkušenosti s těmito případy nemají v poslední době ani další středočeská města, například Mladá Boleslav nebo Mělník.

V Brandýse nad Labem u Prahy se loni zabývali případem, kdy dobrovolníci osázeli zanedbané hroby padlých vojáků z první světové války. Radnice iniciativu vítala, ale správa hřbitovů to vnímala jako zásah do soukromého majetku. Podle mluvčí města Zdeňky Tiché ale městská policie žádnou pokutu neuložila.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist