https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/aleji-roku-2023-se-stalo-lipove-stromoradi-ke-klasteru-u-kralik
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Alejí roku 2023 se stalo lipové stromořadí ke klášteru u Králík

1.2.2024 14:00 (ČTK)
Alej ke klášteru Hora Matky Boží v Dolní Hedči.
Alej ke klášteru Hora Matky Boží v Dolní Hedči.
Foto | Josef Tymonek / Arnika
Anketu o nejoblíbenější alej roku 2023 vyhrálo lipové stromořadí vedoucí ke klášteru na Hoře Matky Boží u Králík na Orlickoústecku. Z 83 nominovaných alejí získalo nejvíce hlasů, 1157, informovalo pořádající sdružení Arnika. Soutěž má podnítit zájem veřejnosti o stav veřejné zeleně, vítězem jejího předchozího ročníku byla lipová alej na Uhlířském vrchu v Bruntále.
 

Současná vítězná alej vede ke klášteru a poutnímu areálu na Hoře Matky Boží. Vysázena byla v roce 1705 a její součástí je osm barokních kaplí. Podle pořadatelů soutěžila už v minulém ročníku, kdy skončila se ziskem 13 hlasů na 64. místě. Nyní jich získala o 1144 více. "Nepodařilo se jí však překonat rekord v počtu hlasů. Ten stále drží Alej Přátelství u jezera Medard v Karlovarském kraji, která v roce 2018 vyhrála s 1635 hlasy," uvedli pořadatelé.

Na druhém místě ankety nyní skončila Dvořákova stezka, která vede mezi Nelahozevsí a Kralupy nad Vltavou na Mělnicku a lemují ji vzrostlé lípy, kaštany nebo javory, a na třetím třešňová alej podél silnice třetí třídy u Nového Malína na Šumpersku.

Lidé nominovali do soutěže aleje a stromořadí z 13 krajů v České republice, letos chyběly aleje z Karlovarského kraje. V anketě se podle pořadatelů sešlo 9782 hlasů. Kompletní výsledky ankety jsou na webu alejroku.cz.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist