https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/aljassky-soud-obnovil-platnost-obamovych-ekologickych-dekretu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Aljašský soud obnovil platnost Obamových ekologických dekretů

1.4.2019 06:41 | PRAHA (ČTK)
Podle rozsudku má prezident právo dekretem vyjmout určité regiony z ochranného režimu, nemá ale právo takový dekret zrušit.  Ilustrační snímek.
Podle rozsudku má prezident právo dekretem vyjmout určité regiony z ochranného režimu, nemá ale právo takový dekret zrušit. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Donald Trump překročil prezidentské pravomoci, když zrušil nařízení, jímž jeho předchůdce Barack Obama zakázal těžbu surovin v arktických oblastech a v Atlantiku. Rozhodl o tom soud v aljašské metropoli Anchorage. Soudkyně Sharon Gleasonová svým rozhodnutím obnovila platnost Obamova dekretu, který byl jedním ze základů jeho politiky v oblasti ochrany životního prostředí.
 

Podle rozsudku má prezident právo dekretem vyjmout určité regiony z ochranného režimu, nemá ale právo takový dekret zrušit. "Formulace rozhodnutí Baracka Obamy z let 2015 a 2016 naznačuje, že měl zájem chránit tyto oblasti trvale, takže jeho rozhodnutí může změnit jenom Kongres zákonem," konstatovala soudkyně.

Obama svým dekretem z roku 2015 vyjmul z průzkumných geologických prací Čukotské a Beaufortovo moře ležící při severním a severozápadním pobřeží Aljašky. O rok později rozšířil ekologickou ochranu na 98 procent amerického arktického šelfu, aby ochránil populace živočichů a obživu vesničanů žijících v polárních regionech. V Atlantickém oceánu zakázal těžební průzkum na ploše přes 15.000 kilometrů čtverečních.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist