Aljazeera.net: Ekologičtí aktivisté odmítají tvrzení o nezbytnosti atomové energie
"Intenzivnější využívání atomové energie by nebylo pouze ničením životního prostředí, ale také šířením rizik spojených s jejím využíváním," řekl v pondělí předseda australské pobočky Greenpeace Steve Shallhorn. Reagoval tak na návrh Johna Ritche, generálního ředitele WNA. Ten prohlásil, že vyšší využití atomové energie, namísto pálení fosilních paliv, je cestou k omezení globálního oteplování. Podle Ritche již nyní vědci varují, že pokud bude i nadále docházet k vypouštění emisí v takové míře jako dosud, bude to mít pro planetu "apokalyptické" následky. Oznámil to na 15. Atomové konferenci v australském Sydney.
Ritch řekl, že v polovině tohoto století bude zapotřebí nejméně 8880 jaderných reaktorů, abychom uspokojili poptávku po energii v rychle se rozvíjejících zemích jako je Indie a Čína.
Podle Greenpeace by rozšíření jaderné energie vedlo nejen k devastaci životního prostředí, ale také ke zvýšení rizika vývoje jaderných zbraní. "Severní Korea je aktuálním příkladem, že vývoj atomové energie pro 'mírové účely' nemůže být zaručen," řekl Shallhorn. Více než 20 ze 60 zemí, které používají jadernou energetiku nebo pracují na atomovém výzkumu, využívají podle Greenpeace tuto možnost k utajenému vývoji jaderných zbraní.
Zastánci atomové energie upozorňují, že jde o čistší alternativu než v případě spalování uhlí nebo zemního plynu, protože do ovzduší se dostává méně skleníkových plynů. Podle vědců by zvýšení průměrných teplot o pouhé 2 stupně Celsia mělo za následek výkyvy v počasí, záplavy, sucho, vymírání některých živočišných druhů, zvýšení hladiny moří, šíření nemocí a hladomor.
Ekologické organizace prohlašují, že obnovitelné zdroje energie jako solární nebo větrné elektrárny, nabízejí vhodný a udržitelný způsob boje proti klimatickým změnám. "Měli bychom podporovat skutečné čisté energie, které máme k dispozici," řekl Jim Green, vedoucí antiatomové kampaně Friends of the Earth. "Využíváním obnovitelných zdrojů energie a usporami, můžeme s klimatickými změnami efektivně bojovat."
Podle článku z 16. 10. 2006 na serveru Aljazeera.Net.
reklama