https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ambrozek-navrhl-aby-se-puda-prevedla-zdarma-obcim-ve-vsech-narodnich-parcich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ambrozek navrhl, aby se půda převedla zdarma obcím ve všech národních parcích

31.1.2002 16:23 | PRAHA (EkoList)
V rámci druhého čtení zákona o pozemkových úpravách dnes předložil poslanec KDU-ČSL a stínový ministr životního prostředí za Čtyřkoalici Libor Ambrozek pozměňovací návrh, který by umožnil bezplatně převádět pozemky ve třetích zónách všech národních parků na obce, pokud o to požádají. Návrh podle Ambrozka reaguje na požadavky starostů některých šumavských obcí týkající se převodu pozemků ve třetích zónách národního parku Šumava.
 

Starostové sedmi obcí, ležících přímo na území Národního parku Šumava (NPŠ), požádali minulý týden dopisem ministra životního prostředí Miloše Kužvarta (ČSSD), aby se zasadil o zastavení prodeje státní půdy ve III. zónách NPŠ alespoň do doby, kdy vstoupí v platnost zákon o tomto národním parku. Starostové se obávají spekulativních nákupů půdy ve II. zónách parku a následného tlaku na zmenšení jeho rozlohy.

Jak jsme již informovali, ministr Kužvart vyšel požadavkům starostů vstříc. Připravil návrh usnesení vlády, kterým by zastavení prodeje půdy dostal za úkol ministr zemědělství. Pod něj totiž spadá Pozemkový fond ČR, který má prodej státní půdy ze zákona na starost. "Pozemkový fond půdu prodávat musí opravdu ze zákona. Zákon ovšem nestanovuje, v jakém pořadí má fond prodávat půdu v konkrétních lokalitách," říká ministr Kužvart.

Podle Ambrozka je ale jeho návrh systémovějším řešením než jednorázové usnesení vlády pro jeden konkrétní sporný případ. "Můj návrh řeší komplexně obdobnou situaci ve všech národních parcích," řekl poslanec Ambrozek EkoListu. "Je zbytečné vázat rozhodnutí o tomto návrhu až na projednání zákona o národním parku Šumava na některé z příštích schůzí Sněmovny. Proto jsem jej předložil už dnes," dodává poslanec. O jeho návrhu bude sněmovna hlasovat ve třetím čtení návrhu zákona o pozemkových úpravách, které proběhne pravděpodobně příští týden.

Bude-li návrh schválen, budou moci obce požádat o převod pozemků ve třetích zónách všech národních parků do svého vlastnictví. Nevztahuje-li se na dané území žádný restituční nárok, Pozemkový fond ČR žádosti obce automaticky vyhoví. Převod proběhne bezúplatně.


reklama

 
Jakub Kašpar

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist