Američané představili fotovoltaiku, která místo vzácných kovů obsahuje měď a zinek
Výroba klasických fotovoltaických panelů je závislá na dodávkách vzácných kovů jako je indium nebo galium. Víc jak devadesát procent známých zásob těchto kovů vlastní Čína. Tyto kovy jsou zapotřebí i v dalších oborech, při výrobě baterií pro hybridní auta, magnety, elektroniku a další high-tech výrobky.
Harry A. Atwater z California Institute of Technology a James C. Stevens z The Dow Chemical Company toto úterý zveřejnili svůj vývoj fotovoltaických panelů, které místo vzácných kovů používají kovy běžné. To podle nich učiní výrobu fotovoltaických panelů levnější a i více udržitelnou.
„Udržitelný rozvoj znamená i rozvoj technologií, které mohou být více produktivní a využívat zdroje udržitelným způsobem, aniž bychom parazitovali na možnosti budoucích generací uspokojit jejich potřeby,“ říká Harry A. Atwater. „To je přesně to, čeho jsme se snažili dosáhnout při práci na těchto panelech.“
Atwater a Stevens použili ve svých panelech běžnější materiály jako zinek a měď. Podařilo se jim sestavit několik zařízení, kde využili oxid měďnatý a fosfid zinečnatý. Podle nich se jim podařilo překonat výkon klasických tenkovrstvých fotovoltaických materiálů.
Podle vědců by díky použití dostupnějších materiálů mohla být výroba fotovoltaických panelů velmi efektivní a dosáhnout vysoké účinnosti. Fotovoltaika by pak mohla produkovat elektřinu v cenách srovnatelných s cenou elektřiny z uhelných elektráren. „To by mohlo nastat tak do dvaceti let,“ míní Atwater.
„Spojené státy americké mají oko 6,5 miliard metrů čtverečních střech využitelných pro osazení fotovoltaikou,“ říká Stevens. „Sluneční záření, které na tuto plochu dopadá, by mohlo dodat alespoň polovinu národní spotřeby energie.“
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
FVE nekryjí zcela zvýšení spotřeby - 25. 8. 2012 - Martin14159Jonáši, tvůj názor že FVE akorát pokrývají zvýšenou spotřebu je pravda jen částečně. Ty grafy ČEPSu jsou jen výroba na svorkách, z fyzikálních důvodů se musí vyrobená elektřina v tom čase spotřebovávat, takže z grafů to vypadá, že je všechno vpořádku ale jde o klam. Když se podíváš několik let do minulosti, kdy ještě byla FVE zanedbatelná, ten typický graf denní spotřeby vypadá jinak. Nemá tak výrazné maximum. Takže zde spíše výroba ve FVE částečně iniciuje zvýšenou spotřebu. Třeba že se ohřívá voda lidem v boilerech, nebo se spouští čerpadla v přečerpávacích elektrárnách. Což ale nemusí být zrovna efektivní a má to také jistou mez, za kterou již dál nelze jít, protože to síť již neureguluje. A pak se i vyplatí přebytečnou elektřinu třeba neužitečně spálit v odporníkách, což ale popírá ekologický efekt, pro který byly FTE podporovány. A podívej se schválně například na 30.5.2011, kde je ve výrobě FVE dost výrazný zub, kdy kolem 14. hodiny silně stoupla výroba FVE tím, že se zřejmě vyjasnila obloha. A není to nijak kompenzováno poklesem výroby u ostatních zdrojů. Takže se zkrátka uměle zvýšila nějaká ne moc užitečná spotřeba někde, regulačními mechanismy v síti. |