https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/americky-urad-navrhl-prisnejsi-pravidla-pro-emise-u-novych-aut
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Americký úřad navrhl přísnější pravidla pro emise u nových aut

13.4.2023 01:42 | WASHINGTON (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Americká federální Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) navrhla přísnější pravidla pro emise u nových automobilů. Návrh by podle ní mohl vést k tomu, že se podíl elektromobilů na celkovém prodeji nových aut ve Spojených státech do roku 2032 zvýší na dvě třetiny. V loňském roce přitom činil necelých šest procent.
 

Návrh podle agentury Reuters představuje doposud nejagresivnější plán na snižování automobilových emisí v USA. "EPA předpokládá, že navrhovaná pravidla do roku 2055 zabrání vzniku téměř deseti bilionů tun emisí oxidu uhličitého, což odpovídá více než dvojnásobku celkových emisí oxidu uhličitého v USA v loňském roce," uvedl úřad ve své zprávě.

Navrhovaná pravidla podle úřadu rovněž ušetří majitelům za celou dobu životnosti vozu v průměru 12.000 dolarů (zhruba 255.000 Kč) díky technologiím snižujícím kromě emisí rovněž spotřebu pohonných hmot a náklady na údržbu. Sníží také dovoz ropy do USA o zhruba 20 miliard barelů. EPA odhaduje, že celkové přínosy nových norem budou přinejmenším o bilion dolarů vyšší než náklady na jejich splnění.

Administrativa prezidenta Joea Bidena podle automobilek a ekologů usiluje o to, aby nová pravidla pro emise dokončila již začátkem příštího roku. Chce tak příštímu prezidentovi zkomplikovat případnou snahu o jejich zrušení, píše Reuters.

Členské země Evropské unie již minulý měsíc definitivně schválily normu, která od roku 2035 prakticky znemožňuje prodej nových benzínových a naftových aut v EU. Norma, jejíž podobu dohodlo koncem října české předsednictví, je součástí balíčku návrhů zaměřených na výrazné omezení emisí skleníkových plynů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist