Američtí farmáři by mohli na Kjótském protokolu i vydělat
Tato zpráva je v pořadí poslední analýzou případného ekonomického dopadu Kjótského protokolu z r. 1997, v případě, že by byl v USA s konečnou platností přijat. Její výsledky podporují prohlášení Clintonova kabinetu, že pokud budou realizovány tržní mechanismy, jako např. program obchodu s emisemi, mohou Američané přestát omezení nebezpečných emisí skleníkových plynů pouze s mírnými dopady na ekonomiku.
Podle Kjótského protokolu by průmyslové země měly snížit emise skleníkových plynů v průměru o 5,2% oproti hodnotám z r. 1990, a to v letech 2008-2012. Americká vláda podepsala rámcovou dohodu v listopadu 1998, ale neústupná opozice v Senátu brání Bílému Domu v ratifikaci smlouvy.
O zemědělství zmíněná zpráva říká, že vědecká odůvodnění o působení klimatických změn jsou různá, záleží na geografické oblasti. Někteří farmáři mohou ztratit, jiní získat, podle očekávaných výkyvů během vegetační sezóny, dostupnosti vodních zdrojů, vlhkosti půdy, srážek a výskytu škůdců a chorob.
USDA uzavírá, že studie, jako např. v té od Amerického zemědělského úřadu (American Farm Bureau) a konzultantů Sparks Companies, které poukazují na vážné ekonomické dopady Protokolu na americké zemědělství, chybí vysvětlení , jak by měli farmáři upravit výrobní náklady.
"Když jsou tyto chyby opraveny, ukáže se, že i kdyby ceny poukázek pro obchod s emisemi byly mnohem vyšší, než počítáme, bude jejich dopad na příjmy farmářů pouze zlomkem sumy, kterou odhadují tyto studie," říká se ve zprávě USDA.
Poukázky pro obchod s emisemi by měly podle USDA stát v r. 2010 okolo 14-23 $ na tunu uhlíku, tedy mnohem méně než 200 $, což je suma, kterou udávají jiné studie.
USDA tvrdí, že farmáři by v současnosti měli vidět nové příležitosti, jak vydělat na smlouvě o klimatu, například tím, že doplní své příjmy poplatky za pohlcování uhlíku, či pěstováním biomasy, která může být použita jako palivo, energetický zdroj či chemikálie.
Studie Amerického zemědělského úřadu (American Farm Bureau) a Sparks Company, která vyšla v únoru, tvrdě zkritizovala americkou vládu za přijímání "vadné" smlouvy, s poukazem na to, že jejich výzkum ukázal, že farmáři a rančeři by mohli přijít až o polovinu svých zisků oproti již nízkým příjmům v r. 1998, pokud by byla dohoda zavedena v plném rozsahu.
Odpůrci Kjótského protokolu soudí, že Bílý Dům a USDA odhady nákladů drasticky podhodnocují. Tvrdí, že vládní počítačové modely zcela chybně předpokládají zapojení rozvojových zemí do snižování emisí, že existence trhu s emisemi není obsažena v Protokolu, stejně tak jako spousta proměnlivých veličin, se kterými modely počítají. "Faktem je, že přátelé i odpůrci Kjótského protokolu považují odhady Bílého Domu za divoce optimistické", řekl Frank Maisano, mluvčí Global Climate Coalition.
reklama