https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/amnesty-vyzvala-emiraty-k-propusteni-politickych-veznu-pred-summitem-osn
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Amnesty vyzvala Emiráty k propuštění politických vězňů před summitem OSN

3.7.2023 01:13 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | rafapress / Depositphotos
Mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International důrazně vyzvala Spojené arabské emiráty, aby osvobodily několik desítek svých občanů, kteří jsou podle ní za mřížemi neprávem. Někteří z těchto vězňů si už odpykali trest, na svobodu ale nevyšli. Spojené arabské emiráty budou za několik měsíců hostit mezinárodní summit OSN o klimatu COP28 a hrozí, že nad touto událostí bude viset stín represí, uvedla ředitelka Amnesty International pro Afriku a Blízký východ Heba Morayefová.
 

Ani mezinárodní tlak kvůli blížícímu se summitu ale Spojené arabské emiráty zatím nepřiměl k tomu, aby propustily "60 zástupců občanské společnosti, kteří byli neprávem odsouzeni během kolektivního procesu v roce 2013", kritizuje tato představitelka Amnesty International.

Proces v roce 2013 následoval po vlně zatýkání a stíhání v roce 2012, kdy nakonec před soudem stanulo 94 odpůrců režimu, včetně aktivistů, právníků, studentů a učitelů, připomněla AFP. V červenci 2013 pak soud za zavřenými dveřmi odsoudil 69 z nich za jejich vazby na Muslimské bratrstvo, které Spojené arabské emiráty označují za teroristické uskupení. Z těchto 69 odsouzených je 60 stále za mřížemi. Mezi nimi je 51 lidí, kteří si už trest odpykali.

Představitelka Amnesty International také kritizuje samotný plán uspořádat klimatický summit COP28 ve Spojených arabských emirátech. "COP28 nepovede k ambiciózním krokům, které potřebujeme, abychom předešli zhroucení klimatické rovnováhy, pokud se bude odehrávat v prostředí, kdy hostitelský stát uplatňuje zákony omezující svobodu projevu," uvedla Morayefová.

K propuštění 60 vězňů odsouzených v procesu v roce 2013 vyzvalo v květnu přes 40 organizací hájících lidská práva, připomněla AFP.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist