https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/archeoskanzen-v-modre-na-uherskohradistsku-provoni-med-a-medovina
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Archeoskanzen v Modré na Uherskohradišťsku provoní med a medovina

27.8.2022 00:09 | MODRÁ (ČTK)
Foto | estelheitz / Pixabay
Archeoskanzen v Modré na Uherskohradišťsku provoní dnes med a medovina. Akce nazvaná Den medu a medoviny se tam uskuteční už podevatenácté. Klade si za cíl vyzdvihnout práci domácích včelařů, návštěvníci ale budou moci ochutnat také med a medovinu ze zahraničí, řekl ČTK správce archeoskanzenu Lubomír Sláma.
 

"Snažíme se propagovat práci se včelami, protože si vážíme včelařů a víme, jak jsou včely pro náš život důležité. Snažíme se k tomu touto formou přitáhnout širší veřejnost i mládež," uvedl Sláma.

Program zahájí v 10:00 medový jarmark s nabídkou medů, medoviny, medového piva, medových oplatků a dalších včelích produktů. O hodinu později začne ochutnávka medů. "Jak pracovníci archeoskanzenu a naši známí a podporovatelé jezdí po dovolených po světě, tak nám svážejí různé vzorky medů. Máme tady med z Rumunska, Srbska, Itálie, je tady i australský kaštanový med. Jsou to zajímavé vzorky," řekl Sláma. Vzorků medů podle něj bude 30 až 40.

Ve 14:00 začne košt medovin. Pořadatelé nabídnou zhruba 50 vzorků. Od 15:00 změří zájemci dovednosti v lukostřelbě a utkají se o titul Modřanské žihadlo. Připravena bude také soutěž ve stloukání másla nebo vernisáž obrazů a fotografií nazvané Oči mé, oči tvé. Pro děti pořadatelé přichystají dílničky, kde si vyzkoušejí výrobu svíček ze včelího vosku. Organizátoři připravili i kvíz nebo ukázku výroby takzvaného klátového úlu. Chybět nebude ani jízda na koni.

Archeoskanzen v Modré je v sousedství poutního místa Velehrad v místě původního velkomoravského osídlení. Napodobuje slovanské opevněné sídliště z doby Velké Moravy. Areál tvoří stavby, jejichž části zahloubené do země mají předlohy ve skutečných archeologických objektech. Nadzemní části jsou rekonstrukcemi, které vznikly na podkladě konkrétních nálezů.

Loni archeoskanzen navštívilo přes 74.000 lidí. "Číslo bylo malinko ovlivněné koronavirem. Přes prázdniny nám chyběli návštěvníci ze Slovenska, v květnu a červnu zase školní výlety," uvedl Sláma. Letos proto podle něj očekávají v archeoskanzenu vyšší návštěvnost.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist