https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/architekt-odpadu-michael-reynolds-by-mohl-postavit-dum-v-praze
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

video uvnitřArchitekt odpadu Michael Reynolds by mohl postavit dům v Praze

3.5.2011 14:07 | PRAHA (ČTK/Ekolist)
Domy Michaela Reynoldse jsou nejen z netradičních materiálů, ale i netradičně vypadají. Na obrázku tzv. "zeměloď" v Novém Mexiku v USA.
Domy Michaela Reynoldse jsou nejen z netradičních materiálů, ale i netradičně vypadají. Na obrázku tzv. "zeměloď" v Novém Mexiku v USA.
Česko tento týden navštívil Michael Reynolds. Americký architekt je známý především svými netradičními budovami z použitých PET lahví, plechovek, pneumatik nebo skleněného odpadu. Pražský magistrát by byl rád, kdyby další z jeho unikátních energeticky soběstačných domů vznikl i v Praze.
 

"Zvažujeme, že by objekt mohl vyrůst v botanické nebo zoologické zahradě v Troji, kde by stavba mohla mít i vzdělávací roli," prozradil radní pro kulturu Lukáš Kaucký. Zároveň však připustil, že projekt je teprve ve fázi příprav a předběžných jednání.

"Povídání, ukazování obrázků a podobně má jen omezený dopad ve srovnání s tím jednu takovou věc realizovat a poté do takového objektu vstoupit," dodal k plánovanému projektu Reynolds.

Eko-architekt a aktivista Reynolds se projektování levných domů, které disponují samostatnými energetickými zdroji, věnuje více než třicet let. "Je to jen o znalosti chemie a fyziky. Pořád naše stavby zlepšujeme a tento proces, zřejmě jen tak neskončí," uvedl dále Reynolds. Jeho domy, pro něž se používá termín "zemělodi", mají vlastní zdroj vody, tepla i vlastní kanalizaci. Provozní náklady na chod domu tak jsou prakticky nulové.

Pro jejich stavbu navíc Reynolds využívá odpadky - plechovky, skleněné i plastové lahve a pneumatiky. "Nechali jsme zpracovat studii, jestli například z pneumatik v domech nějaká toxická látka neuniká. Zjistili jsme, že tyto nepotřebné produkty jsou někdy kvalitnější a bezpečnější než některé často používané stavební materiály," vysvětlil Reynolds. Přestože domy na první pohled působí jako jednoduché hliněné chýše, jejich využití je široké. "Pracujeme na jedné budově, která bude stát v centrálním New Yorku. V Číně zase chystáme obydlí o 20 podlažích," řekl Reynolds.

"Nic jako odpad neexistuje," tvrdí Michael Reynolds.
"Nic jako odpad neexistuje," tvrdí Michael Reynolds.
V jeho ekologicky šetrných příbytcích lze také pěstovat ovoce nebo zeleninu. Stavba domu je navíc podle Reynoldse poměrně jednoduchá. Své zemělodě naučil stavět například obyvatele Hondurasu, který v roce 1999 zpustošil hurikán a připravil stovky lidí o střechu nad hlavou. Reynoldsův tým, který má nyní asi 40 členů, pomohl vystavět nová obydlí také v Mexiku a na Haiti. "Jsme v kontaktu i s japonskými úřady. Tamním lidem ale budeme moci pomoci, až bude zažehnáno jaderné nebezpečí z elektrárny Fukušima," uvedl Reynolds.

Reynolds je rovněž hlavním aktérem dokumentárního filmu Architekt odpadu. Dokument zachycuje jak jeho začátky o soběstačné udržitelné bydlení, tak i několikaletý boj s úřady a právním systémem. Snímek v roce 2009 obdržel Velkou cenu a Cenu diváků festivalu Ekofilmu.

Kromě Prahy navštíví Reynolds i České Budějovice. V obou městech ho čekají diskuze a přednášky o jeho práci, nadšení pro experimentální architekturu i snech o tom, že jednou lidstvo nebude produkovat podobně jako strom žádný odpad. "Vždyť nic jako odpad neexistuje," tvrdí Reynolds.


reklama

 
Další informace |
čtk, zv
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist