https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/areal-byvale-skladky-v-krnove-se-stal-chranenou-plochou-duvodem-je-ropucha
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Areál bývalé skládky v Krnově se stal chráněnou plochou. Žije tu vzácná ropucha krátkonohá

17.1.2022 13:14 | KRNOV (ČTK)
Ropucha krátkonohá je silně vázaná právě na pionýrské biotopy se spoře zarostlou půdou a s opakovaně se tvořícími periodickými tůňkami a kalužemi, kterých je však nedostatek.
Ropucha krátkonohá je silně vázaná právě na pionýrské biotopy se spoře zarostlou půdou a s opakovaně se tvořícími periodickými tůňkami a kalužemi, kterých je však nedostatek.
Areál bývalé skládky pod vrchem Cvilín v Krnově na Bruntálsku tamní radnice vyhlásila přechodně chráněnou plochou. Důvodem je výskyt vzácné ropuchy krátkonohé, kterou na místě před dvěma lety na podzim našli ochránci přírody. ČTK to řekla mluvčí města Dita Círová. Ochrana území by měla zajistit pro obojživelníka lepší podmínky pro život.
 

Ropucha krátkonohá je nejmenší a nejvzácnější ze tří druhů ropuch žijících na území České republiky. Patří v republice mezi nejohroženější obojživelníky a až do nedávna byl jeho výskyt znám pouze v Čechách, než se ho podařilo objevit v Krnově a později také ve staré pískovně nedaleko Osoblahy.

Ropucha krátkonohá je silně vázaná právě na pionýrské biotopy se spoře zarostlou půdou a s opakovaně se tvořícími periodickými tůňkami a kalužemi, kterých je však nedostatek. Proto osídluje hlavně člověkem ovlivněná stanoviště, jako jsou pískovny, lomy a různé těžební oblasti nebo vojenská cvičiště. Na okraji Krnova žije ropucha v místě bývalé pískovny, kde se však nyní nachází naplněná a uzavřená skládka stavebního odpadu. Původní pískovna je kompletně zasypaná a v okolí se postupně rozrůstají náletové dřeviny.

"Na skládce u Krnova se ropuchy pravděpodobně rozmnožovaly v kalužích, které zde vznikaly po pojezdu těžké mechanizace. Po jejím uzavření se však kaluže tvořily minimálně, plocha začínala zarůstat vegetací a ropuchám hrozilo, že zde brzy po objevení vyhynou," uvedl člen herpetologické společnosti Filip Šiffner. Aby se to nestalo, krnovský městský úřad část bývalé skládky vloni na pět let vyhlásil přechodně chráněnou plochou. Začátkem listopadu už zde pod záštitou Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a Českého svazu ochránců přírody vzniklo deset různorodých mělkých tůní pro rozmnožování, byl stržen travní drn a navršeny hromady zeminy i kamenů jako možného úkrytu a zimoviště.

Ropucha krátkonohá však není jedinou vzácnou obyvatelkou této lokality. Vyskytují se zde i další vzácné druhy, jako jsou silně ohrožená žába blatnice skvrnitá nebo evropsky významná kuňka žlutobřichá, také zde žijí ropuchy obecná a zelená. Z plazů se zde nachází například užovky hladká a obojková, slepýš kolchický nebo kriticky ohrožená zmije obecná. "Skládka je tak mimo jiné jednou z nejvýznamnějších herpetologických lokalit na severní Moravě a ve Slezsku, co se počtu druhů týče," dodal Šiffner.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist