https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/arnika-hleda-obec-s-nejnizsi-produkci-smesnych-komunalnich-odpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Arnika hledá obec s nejnižší produkcí směsných komunálních odpadů

18.3.2019 01:15 | PRAHA (ČTK)
Zvláštní ocenění získají města s nízkou produkcí a zároveň vynikající mírou recyklace nebo zajímavým nápadem pro hospodaření s odpadem.  Ilustrační snímek.
Zvláštní ocenění získají města s nízkou produkcí a zároveň vynikající mírou recyklace nebo zajímavým nápadem pro hospodaření s odpadem. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | SAKO
Česká nezisková organizace Arnika letos popáté vyhlásila soutěž Odpadový Oskar pro obce, které produkují méně než 150 kilogramů směsných komunálních odpadů na jednoho obyvatele za rok. Zvláštní ocenění získají města s nízkou produkcí a zároveň vynikající mírou recyklace nebo zajímavým nápadem pro hospodaření s odpadem. Organizace soutěž pořádá, aby podpořila zvýšení množství vytříděných surovin, které může pomoct ke splnění evropského recyklačního cíle pro rok 2025. Arnika to sdělila v tiskové zprávě.
 

Zájemci mohou zasílat své tipy na obce do konce dubna, rozhodovat bude odborná porota a vítěze vyhlásí v průběhu června. Podle organizace obce a města hledají cesty, jak nejefektivněji motivovat své obyvatele, aby co nejlépe třídili a do směsných kontejnerů vyhazovali co nejméně odpadu.

"Abychom v roce 2025 dosáhli cíle oběhového hospodářství recyklovat 55 procent komunálních odpadů, bude třeba do té doby ze skládek odklonit téměř jeden milion tun těchto odpadů a umět je využít. Je téměř jisté, že dojde ke zdražení skládkování. Je proto v zájmu všech obcí, aby se pokusily produkci směsného odpadu snížit," uvedl Milan Havel z Arniky.

Obce budou hodnoceny ve dvou kategoriích. V první kategorii budou hodnoceny na základě hodnoty prokázané produkce směrného komunálního odpadu. V úvahu je brána i velikost obce. Ve druhé kategorii budou na celorepublikové úrovni hodnoceny příklady dobré praxe. Hodnoceny budou obce s produkcí odpadů pod 150 kg na občana za rok, které mají vysokou úroveň recyklace a dobře motivují a komunikují s veřejností či jinak mohou být příkladem pro ostatní. O výsledcích rozhoduje odborná porota.

V loňském roce byl oceněn například Dvůr Králové nad Labem za motivování obyvatel k předcházení vzniku odpadu motivační platbou, osvětou, komunikací s domácnostmi a podporou domácího a komunitního kompostování.

Podmínku produkce do 150 kg na jednoho obyvatele organizace pro soutěž stanovila podle hodnoty, které dnes dosahují například v Rakousku či Německu. Problematice snižování produkce odpadů se zde začali věnovat již v 90. letech minulého století. Podle ministerstva životního prostředí je produkce komunálních odpadů v ČR přibližně 500 kg na obyvatele za rok, podle Českého statistického úřadu je to kolem 300 kg.

Arnika je česká nezisková organizace, která spojuje lidi usilující o lepší životní prostředí. Dlouhodobě prosazuje méně odpadů a nebezpečných látek, živé řeky a pestrou přírodu a právo občanů rozhodovat o životním prostředí.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist