https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/arnika-nejvice-znecistuji-chemicke-tovarny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Arnika: Nejvíce znečišťují chemické továrny

17.10.2007 18:44 | PRAHA (Ekolist.cz)
Největší množství škodlivých látek v České republice vypouštějí do životního prostředí chemické továrny, hutě a elektrárny. Vyplývá to z analýzy Integrovaného registru znečištění za rok 2006, kterou sestavuje sdružení Arnika.
 

Arnika dnes představila svůj žebříček největších znečišťovatelů, který využívá data z integrovaného registru. Do něj musí povinně nahlásit jednotlivé továrny množství vypouštěných toxických látek, které se dostávají jak do ovzduší, tak do vod, nebo odcházejí z provozu továrny v odpadech. Integrovaný registr provozuje ministerstvo životního prostředí. Sleduje sedmdesát dva látek, které jsou nebezpečné jak pro přírodu, tak pro zdraví člověka. Nahlášení vypouštěných látek se ze zákona nelze vyhnout. V případě, že nějaká firma svoji povinnost nesplní, hrozí jí pokuta až do výše jednoho milionu korun. Jaké látky jednotlivé podniky z celé České republiky vypouštějí si v registru znečištění mohou lidé zjistit od 30. září 2005.

"V roce 2006 se v žebříčcích největších znečišťovatelů dostaly na první místo chemické provozy a vytlačily tak dosud vedoucí elektrárny," prohlásil Jindřich Petrlík, vedoucí programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika. Podle něj mají výrazný podíl na znečišťování životního prostředí severomoravské hutě a elektrárny firmy ČEZ spalující hnědé uhlí. "Z krajů se nejčastěji v žebříčku objevují provozy z Moravskoslezského a Ústeckého kraje, následované krajem Středočeským," prohlásil Petrlík. Arnika sestavuje pravidelně žebříčky podle kritérií škodlivosti životnímu prostředí a zdraví lidí. "Takové členění na stránkách registru nenajdete, zde si můžete sestavit jen žebříček podle jednotlivých látek," vysvětlil na tiskové konferenci Petrlík.

Letos Arnika sleduje největší producenty rakovinotvorných látek, reprotoxických látek (ovlivňujících rozmnožování), mutagenních látek, skleníkových plynů, látek poškozujících ozónovou vrstvu, plynů způsobujících vznik kyselých dešťů a látek nejvíce nebezpečných pro vodní organismy. V žebříčcích se podle těchto kategorií nejčastěji objevují firmy jako DEZA z Valašského Meziříčí, ČEZ, Spolana, anebo Mittal Steel Ostrava. V rámci kategorie vypouštění mutagenních látek se ale vysoko vyšplhal i výrobce hudebních nástrojů Amati-Denak. Z podniků, které loni vypustily nejvíce nebezpečných látek pro vodní organismy, se na první místo dostala firma Lovochemie, Lučební závody Draslovka skončily až třetí. Přitom právě v loňském roce z tohoto podniku unikl kyanid, který zamořil přes osmdesát kilometrů řeky Labe.

Podle Arniky z žebříčků zmizely některé firmy, které byly v loňském roce na předních místech, jiné sice i nadále zůstávají vysoko, ale jejich příspěvek ke znečištění se snižuje. U některých menších provozů stačí změnit používané látky a tím zanikne i jejich povinnost hlásit se do registru. "Integrovaný registr zvyšuje zájem lidí o životní prostředí i o znečišťování malých zdrojů v jejich blízkosti," prohlásil dnes Milan Havel ze sdružení Arnika. Na druhou stranu jiné podniky naopak svůj podíl na znečišťování životního prostředí zvýšily, jde například o Spolanu Neratovice nebo elektrárny ČEZ v Prunéřově. Vedle chemického a hutního průmyslu a energetických provozů patří k největším zdrojům znečištění cementárny, spalovny odpadu, zpracování plastů a výroba stavebních hmot.

Jednotlivé žebříčky najdete zde.


reklama

 
Hugo Charvát
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist