Arnika: Průmysl opětovně usiluje o omezení práva na informace
Průmyslové svazy se snaží vytvářet nátlak prostřednictvím některých senátorů. Zatím nebyly jasně vyřčeny pozměňovací návrhy, s nimiž příznivci průmyslových svazů z řad senátorů přijdou. Přesto je již teď jasné, že se budou podobat těm, s nimiž průmysl vyrukoval při projednávání zákona Poslaneckou sněmovnou," řekl ČIA zástupce Arniky Jindřich Petrlík.
Právo na informace o toxických látkách zakomponované do zákona se podle Arniky snažil Svaz průmyslu a dopravy ČR a Svaz chemického průmyslu ČR osekat tak, aby průmyslové podniky nemusely ohlašovat toxické látky končící v odpadech a aby menší provozovny nemusely vykazovat emise toxických látek do registru vůbec.
Podle mluvčí sdružení Ivony Půlkrábkové nejsou senátoři v otázce registru jednotní. "Doufáme, že si uvědomí, že integrovaný registr znečišťování je pro Českou republiku nesplněným slibem daným OECD a také to, že EU směřuje po vzoru svých členských zemí k zavedení plného integrovaného registru znečišťování," upozornila mluvčí. Dodala, že politická strana, která se pod omezení registru podepíše, jedná proti základnímu právu občanů na informace.
Uzákonění práva na informace o toxických látkách požaduje rovněž petice Arniky "Budoucnost bez jedů", kterou již podepsalo přes 7250 občanů, včetně 61 starostů a zastupitelů měst a obcí a sedmi členů krajských zastupitelstev. "Podpora integrovaného registru znečišťování od obecních a regionálních politiků jde napříč spektrem politických stran," upřesňuje Petrlík.
reklama