https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/arnika-zpracovani-plastu-muze-znecistit-vzduch-ve-sternberku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zpracování plastů může znečistit vzduch ve Šternberku

15.12.2017 10:45 | ŠTERNBERK (ČTK)
Technologie má být instalována v zastavěné části Šternberka
Technologie má být instalována v zastavěné části Šternberka
Zdroj |  
"Nevěříme tomu, že se podaří zajistit, aby se do odpadního plastu nedostalo například PVC nebo plasty obsahující zpomalovače hoření, ze kterých během výroby mohou vznikat dioxiny i další toxické látky," řekl Jindřich Petrlík z Arniky. Olej se podle něj vyrábí tepelným zpracováním jako ve spalovně, avšak má mnohem mírnější limity emisí škodlivin do ovzduší. Arnika tvrdí, že například pro některé těžké kovy nejsou limitní koncentrace stanoveny vůbec. "Požádali jsme proto, aby společnost ADI OIL doplnila informace o emisích bromovaných dioxinů a rovněž informace o emisích benzenu a dalších jednoduchých aromatických uhlovodíků," dodal Petrlík.

Eduard Wipplinger ze společnosti ADI OIL řekl, že plasty budou před zpracováním ještě znovu tříděny, aby se do technologie dostaly jen povolené druhy. "Materiál budeme i ve vlastním zájmu hlídat. Může nám to způsobit dodatečné náklady a zkrátit životnost technologie," řekl Wipplinger. Firma je podle něj ochotna u pilotních projektů monitorovat emise nad rámec požadovaný zákonem.

Projekt firmy ADI OIL je nyní v procesu posuzování vlivů záměrů na životní prostředí EIA. "Zařízení je určeno ke zpracování nerecyklovatelné části vytříděného plastového odpadu a jeho přeměny na využitelný minerální olej, čímž zefektivňuje míru recyklace a snižuje množství vytříděného plastového odpadu, který je nakonec skládkován či spalován," stojí v oznámení.

Plánovaný provoz na západním okraji Šternberka má ročně zpracovat až 348 tun plastového odpadu, z něhož může vzniknout 292 tun minerálního oleje. "Minerální olej je využitelný jako meziprodukt pro výrobu chemických látek v petrochemickém průmyslu, jeho odběratelem budou rafinérie," uvedla ADI OIL.

Šternberk se podle ADI OIL má stát prvním městem v Česku, kde bude depolymerizační zařízení na výrobu minerálního oleje z nerecyklovatelného plastového odpadu instalováno. Podle zpracovatele posudku Josef Gresla byla technologie už odzkoušena v Novém Mestě nad Váhom na Slovensku, takže je bezpečná a její dopad na kvalitu ovzduší v okolí plánovaného provozu bude minimální.

Technologie má být instalována v zastavěné části Šternberka jen pár desítek metrů od panelového sídliště. Šternberská radnice proto požádala odborný ústav při ČVUT v Praze o posudek, ze kterého podle starosty Stanislava Orsága (ODS) vyplynulo několik závažných nejasností. Odborníci upozornili na to, že je třeba vyjasnit některá rizika provozu technologie.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist