Asie a Pacifik se začínají připravovat na světový ekologický summit
Summit v Riu v roce 1992 přijal jako program tzv. Agendu 21, která měla ukázat členským státům OSN cestu, jak uplatňovat politiku trvale udržitelného rozvoje, a zároveň tři důležité globální ekologické úmluvy - rámcovou úmluvu o změnách klimatu, konvenci o biodiverzitě a úmluvu o rozšiřování pouští (desertifikaci).
Podle studií a analýz, které si nechaly vypracovat ADB, ESCAP a UNEP, zaznamenalo životní prostředí v Asii a Pacifiku v posledním desetiletí od summitu v Riu další pokles kvality. Podle těchto institucí mají úpadek životního prostředí v asijsko-pacifickém regionu na svědomí zejména pokračující nárůst populace a zároveň spotřebitelských nároků a nedostatečné zavádění čistších technologií.
"Přípravný proces na summit v Johannesburgu by měl přinést konkrétní návrhy, jak v našem regionu dále zavádět principy Agendy 21 a trvale udržitelného rozvoje a zastavit další destrukci přirozených ekosystémů," uvádí se ve včerejší tiskové zprávě ESCAP.
Přípravný proces se bude odehrávat nejdříve na úrovni tzv. "subregionů" - tedy střední Asie, jižní Asie, jihovýchodní Asie, jižní Pacifik a severovýchodní Asie. Každý z těchto "subregionů" by měl definovat své vlastní potíže, potřeby a návrh vlastních řešení. Následovat by měla jednání u kulatých stolů na úrovni celého regionu Asie a Pacifiku a celý region by měl svá doporučení a potřeby deklarovat ještě před poslední globální přípravnou schůzkou, kterou svolala Komise OSN pro trvale udržitelný rozvoj (CSD) na 27. května až 7. června 2002 do Indonésie.
reklama