ASZ: O povinnosti registrovat vinice MZe neinformovalo asi záměrně
"Ministerstvo zemědělství (MZe) o tom pěstitele vůbec neinformovalo. Denně sleduji oficiální stránky MZe, Agrární komory ČR (AK) a dalších institucí, o povinné registraci vinic jsem ale nikdy nenašel žádnou zmínku," řekl Pospíšil. Podle jeho názoru je za tímto embargem skryt úmysl MZe i AK, jehož cílem je zbavit se drobných pěstitelů vína v ČR.
Pospíšil navíc "velmi pochybuje", že by Evropská unie (EU) stanovila českým a moravským pěstitelům nějaký termín povinné registrace vinic. "Naopak, je to proti duchu programu SAPARD, jehož smyslem je rozvoj venkova, udržení tradic a folkloru a podpora regionálních produktů," konstatoval Pospíšil. Skutečnost, že zemědělce o zákonem dané administrativní povinnosti odpovědné orgány neinformovaly, ohrožují podle Pospíšila i projekt moravských vinných stezek. Ten totiž stojí na drobných pěstitelích, právě oni ale ještě většinou své vinice k registraci nepřihlásili.
Takzvanou přeregistraci vinohradů provádějí už téměř rok pracovníci ÚKZÚZ. Jen z takto přihlášených vinic budou podle ÚKZUZ moci vinaři legálně po vstupu země do EU lisovat víno. Stejně tak se budou moci obnovovat jen registrované vinohrady. Znamená to, že oficiálně budou existovat jen registrované vinice, a pouze z nich bude možné vyrábět víno a vysazovat nové vinohrady.
Registrace vinic je jedním z bodů sjednocování naší legislativy s předpisy EU. Za neodpovídající evidenci by země musela po vstupu každoročně platit značné pokuty. Pěstitel vína musí zvlášť přihlásit každou vinici s plochou větší než tisíc metrů čtverečních, na které hospodaří. Jednotliví menší pěstitelé se mohou zaregistrovat samostatně, nebo ve větším počtu společně. Za využívání neregistrované vinice bude podle ÚKZUZ vinaři hrozit udělení sankce až do výše půl milionu korun.
reklama