Ateliér pro životní prostředí podal žalobu ohledně tunelů pod Vítkovem
Ateliér pro životní prostředí ve své žalobě mimo jiné uvádí, že návrh stavby Nového spojení je v rozporu s východisky, cíli a účelem územního plánu, to znamená zejména s požadavkem chránit Pražskou památkovou rezervaci (PPR) před drastickými stavebními změnami i v její těsné blízkosti a zejména s všeobecně uznávanou potřebou preventivní ochrany PPR před umísťováním funkcí města, které mohou vyvolávat v budoucnu neregulovatelné stavební změny.
Dále upozorňuje, že umístěná stavba vychází ze zastaralé resortní koncepce přestavby železničního uzlu Praha z konce 80. let, jejíž důsledky jsou v rozporu s regulativy funkčního a prostorového uspořádání území hlavního města Prahy. Stavba je zcela nevhodná pro regionální dopravu, praví se dále, protože nejen nenabízí průjezd vlaků na protilehlé tratě, ale dokonce ani neumožňuje přímý přestup mezi jednotlivými rameny příměstské železniční dopravy, která tak netvoří souvislou síť. To je podle iniciativy v rozporu se zásadami udržitelné dopravy.
V závěru žaloby uvádí iniciativa, že konkrétní věcná pochybení při navrhování předmětné stavby jsou uvedeny pro informaci soudu v příloze tohoto podání. "Je tak učiněno s úmyslem seznámit soud a všechny zúčastněné s důvodnými obsahovými výhradami vůči prosazovanému řešení tak, aby nikdo, zejména ti, kdo se prosazování této zjevně zhoubné a zpozdilé investice činně účastnili, nemohl v budoucnu, po jejím případném provedení, tvrdit, že o těchto vadách navrhovaného souboru staveb a neodčinitelných škodách páchaných navrhovanou stavbou v předmětném území nevěděl."
reklama