Austrálie odmítla ratifikovat Kjótský protokol
"Pro nás by ratifikace znamenala pouze ztrátu pracovních míst a katastrofu pro australský průmysl," pokračoval John Howard. Právě z těchto důvodů bude australská vláda podle Howardových slov dále pokračovat ve svých krocích proti Kjótskému protokolu.
Zpráva o odmítnutí mezinárodní úmluvy o ochraně klimatu přišla z Austrálie pouhý den poté, co Kjótský protokol ratifikoval další z důležitých světových producentů skleníkových plynů - Japonsko. To při té příležitosti apelovalo na další velké znečišťovatele, zejména na Rusko a Spojené státy, aby se k protokolu co nejrychleji připojily. Spojené státy ovšem případnou ratifikaci Kjótského protokolu odmítly takřka okamžitě po nástupu George W. Bushe do Bílého domu. Před pěti dny protokol společně ratifikovaly také všechny členské země EU.
Kjótský protokol vstoupí v platnost ve chvíli, kdy jej ratifikuje alespoň 55 zemí, jejichž skleníkové emise reprezentují 55-procentní podíl celosvětových emisí. Právě z tohoto důvodu je důležité, aby protokol ratifikovaly zejména průmyslově vyspělé země, které produkují nejvíce látek, které ke klimatickým změnám přispívají.
John Howard argumentoval také tím, že nejprve je nutné, aby světové společenství uložilo závazky ke snižování skleníkových emisí a aby Spojené státy nezůstávaly stranou. Paradoxem je, že Austrálii samotné se v roce 1997 podařilo vyjednat pro sebe v Kjótu možnost faktického zvýšení skleníkových emisí.
Austrálie už v únoru podepsala dohodu s USA o společném hledání praktických kroků ke snižování emisí skleníkových plynů bez Kjótského protokolu. Australská vláda tehdy ovšem odmítla, že by podpis dohody znamenal, že Canberra odmítne ratifikovat Kjótský protokol.
reklama