https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/automobilka-gm-zaplati-v-usa-pokutu-146-milionu-dolaru-kvuli-nadmernym-emisim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Automobilka GM zaplatí v USA pokutu 146 milionů dolarů kvůli nadměrným emisím

3.7.2024 21:17 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Největší americká automobilka General Motors (GM) se dohodla, že zaplatí vládě Spojených států pokutu 145,8 milionu dolarů (zhruba 3,4 miliardy Kč), protože téměř šest milionů jejích starších vozů nesplňuje normy pro emise a spotřebu pohonných hmot. Informovaly o tom dnes agentury AP a Reuters s odvoláním na americké úřady.
 
Podle federální Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) testy odhalily, že zhruba 5,9 milionu vozů společnosti GM z let 2012 až 2018 vypouští v průměru o deset procent více emisí oxidu uhličitého, než firma tvrdila.

Společnost GM uvedla, že považuje dohodu za nejlepší cestu k vyřešení této záležitosti. Popřela nicméně, že by porušila příslušné zákony a předpisy. Podle mluvčího podniku pramení problémy ze změny v testovacích procedurách, kterou EPA zavedla v roce 2016, napsala agentura AP.

EPA nevyžaduje, aby firma automobily svolala k úpravě. Na rozdíl od emisního skandálu kolem německé automobilky Volkswagen z roku 2015 úřad rovněž neviní firmu GM z toho, že by úmyslně podváděla při testech emisí, píše agentura Reuters.

Analytik Sam Abuelsamid ze společnosti Guidehouse Insights uvedl, že kauza pravděpodobně nebude mít větší dopad na pověst automobilky GM, někteří ekologičtí aktivisté však automobilku podrobili kritice.

"Přiznání GM, že podváděli u federálních pravidel pro emise a spotřebu, ukazuje, proč nelze automobilkám věřit, že budou chránit naše ovzduší a zdraví, a proč potřebujeme přísná pravidla pro znečišťování," uvedl Dan Becker z neziskové organizace Centrum pro biologickou diverzitu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist