https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bachyne-s-mladaty-branila-v-prichodu-zamestnancum-do-ustecke-skoly
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Bachyně s mláďaty bránila v příchodu zaměstnancům do ústecké školy

11.9.2023 20:36 | ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK)
Podobných výjezdů, například i na sídliště, kde se zvířata také pohybují, mají strážníci v současné době méně než třeba v zimě. Zvířata totiž ještě v lesích nacházejí dostatek potravy. Zafungovala možná i osvěta, aby lidé nekrmili zvířata z oken a balkonů. Ilustrační foto
Podobných výjezdů, například i na sídliště, kde se zvířata také pohybují, mají strážníci v současné době méně než třeba v zimě. Zvířata totiž ještě v lesích nacházejí dostatek potravy. Zafungovala možná i osvěta, aby lidé nekrmili zvířata z oken a balkonů. Ilustrační foto
Bachyně se třemi mláďaty bránila ve vstupu zaměstnancům do školy v Ústí nad Labem. Nejprve se snažili divočáky vyhnat vlastními silami, poté přivolali na pomoc strážníky. Bachyně je však opakovaně napadla. Myslivec musel zvířata odstřelit, řekl zástupce ředitele městské policie Jan Novotný. Podobných případů podle něj ubývá. Jedním z důvodů je zřejmě osvěta, kterou strážníci i myslivci šíří mezi lidmi.
 

Zvířata se vypravila na školní pozemek 1. září, tedy ještě o prázdninách. "Učitelé se tam báli, tak jsme byli přivolaní a chtěli jsme ji vytlačit třeba za použití houkačky," popsal incident Novotný. "Bachyně si samozřejmě začala hájit svoje mladé a hlídku napadla," doplnil.

Podobných výjezdů, například i na sídliště, kde se zvířata také pohybují, mají strážníci v současné době méně než třeba v zimě. Zvířata totiž ještě v lesích nacházejí dostatek potravy. "Spíš se to týká zimního období a pak je samozřejmě nebezpečné, když mají mladé," upozornil strážník. Obecně mají městští policisté výjezdů kvůli divočákům méně. Novotný má za to, že zafungovala osvěta, aby lidé nekrmili zvířata z oken a balkonů. "Toto bylo po dlouhé době. Bachyně zřejmě neměla kam utéct, protože byla na oploceném pozemku," uzavřel.

Odchyt přemnožené zvěře se podle místopředsedy okresního mysliveckého spolku Václava Šutery daří i díky magistrátu, který po městě instaluje odchytové klece. "Problematika prasat ve městě je způsobená jak polohou Ústí, tak i plochami, které tu jsou. Jsou hodně zanedbané, najdete je i v centru města," uvedl Šutera. Divočáci nacházejí v houštinách úkryt, teplo, jídlo i vodu. Neobhospodařované plochy jsou v blízkosti obytných domů, kam prasata zejména v zimě chodí. Šutera podotkl, že se zatím nestalo nic vážného a jde spíše o humorné incidenty.

Na Ústecku se odhadem pohybuje až 1500 divokých prasat. Šutera připomněl, že myslivci jich ročně odstřelí více než 1000. Zvířata migrují i ze zahraničí a rychle se množí. Na území krajského města jich může pobíhat asi 100, odhadl myslivec. Místopředseda dodal, že je otázkou času, kdy stavy přemnožených zvířat sníží africký mor prasat, jenž se objevil v Libereckém kraji.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist