https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/balak-podal-ustavni-stiznost-v-kauze-tezby-a-prodeje-kamene-z-lanske-obory
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Balák podal ústavní stížnost v kauze těžby a prodeje kamene z lánské obory

4.1.2024 23:54 (ČTK)
Zákaz vstupu do Lánské obory u Klíčavské přehrady (v obci Běleč).
Zákaz vstupu do Lánské obory u Klíčavské přehrady (v obci Běleč).
Foto | cs:ŠJů / Wikimeda Commons
Bývalý šéf Lesní správy Lány Miloš Balák podal ústavní stížnost v kauze nevýhodné těžby a prodeje kamene v lánské oboře. Nejvyšší soud loni jeho dovolání odmítl. Ústavní stížnost je poslední mimořádný opravný prostředek, jak zvrátit uložený trest, tedy pokutu 870 000 korun a dvouletý zákaz činnosti. Podání stížnosti je patrné z justičních databází. Rozhodnutí zatím nepadlo, uvedla na dotaz ČTK mluvčí Ústavního soudu Kamila Abbasi.
 

Balák se podle pravomocného rozsudku dopustil porušení povinnosti při správě cizího majetku, když podepsal nevýhodnou smlouvu na prodej kamene. Materiál prodal pod tržní cenou. Lesní správě Lány podle soudního rozhodnutí způsobil škodu zhruba 1,6 milionu korun.

Případem se zabýval Okresní soud v Kladně, verdikt potvrdil Krajský soud v Praze a loni také Nejvyšší soud. "Okresní soud pečlivě a srozumitelně vyložil, jakými úvahami byl při hodnocení důkazů veden, respektoval konkrétní obsah důkazních prostředků bez zjevné tendence upřednostnit ty, které by podpořily některou ze stran trestního procesu a neopomněl přitom reagovat ani na obhajobu obviněného, kterou přesvědčivě vyvrátil," stálo v rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Balák stanul před soudem také v další kauze, měl si odpykat tři roky ve vězení za ovlivnění dvousetmilionové veřejné zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. Rozsudek zahrnoval také peněžitý trest 1,8 milionu korun a čtyřletý zákaz činnosti. Bývalý prezident Miloš Zeman mu ale vše prominul.

V kauze nevýhodné těžby a prodeje kamene v lánské oboře už Zeman Baláka omilostnit nemohl. Jeho druhý prezidentský mandát totiž loni skončil.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist