https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/balancing-act-ke-vzdelani-ve-rwande-prispivaji-solarni-panely
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Balancing Act: Ke vzdělání ve Rwandě přispívají solární panely

17.2.2005 11:30 | PRAHA/KIGALI (EcoMonitor)
Podle odhadů má pouze jeden z deseti Afričanů přístup k elektrické energii. Kvůli tomu mohou zejména ve venkovských oblastech jen velmi málo využívat moderní technologie jako počítače nebo mobilní telefony.
 

K překonání problému však existuje poměrně jednoduché technické řešení, fotovoltaické panely a baterie na uchování energie. Jenže v posledním desetiletí právě tyto technologie procházejí nejpomalejším vývojem v porovnání s ostatními. Nicméně navzdory nedostatkům existují organizace, které se zabývají vývojem levné a obnovitelné energie použitelné pro provoz počítačů kdekoli na světě.

Poslední půlrok spolupracuje britská organizace Digital Links s celosvětovou charitativní společností World Links na projektu rozšíření počítačů do základních škol ve Rwandě. Spolupráce těchto dvou organizací by měla mít dvojí účinek: jednak rozšířit technologii obnovitelných zdrojů energie, a také přinést zlepšení do základního školství pomocí počítačové gramotnosti v jedné z nejchudších a nejpoškozenějších zemí afrického kontinentu. Pouhých 6 % základních škol, zejména těch umístěných ve městech, má přístup k elektrické energii. Digital Links vyvinul pro tento projekt systém nově vybavených laptopů poháněných solárním panelem, který je propojen s počítačem přes obyčejnou autobaterii tvořící zásobárnu elektřiny.

Solární panel vyrábí elektrickou energii ze slunečního světla (na rozdíl od slunečních kolektorů pro ohřev vody, které vyuívají slunečního tepla). Solární panely sestávají ze dvou polovodičových vrstev z křemíku, z nich v jedné je nedostatek a v druhé přebytek elektronů. Když na polovodič svítí světlo, dopadající fotony uvolní elektrony, jedna vrstva se nabije kladně a druhá záporně a na styku obou vrstev vznikne elektrické napětí, tím vyšší, čím intenzivnějí je dopadající světlo.

Solární panel umístěný na střeše budovy nabíjí obyčejnou autobaterii (přes obvod zajišťující ochranu proti přebíjení). Z baterie putuje elektřina do adaptéru, který zvyuje napětí na takové, které používají přenosné počítače, většinou mezi 15 a 19 volty. Protože jsou laptopy napájeny stejnosměrným proudem, "dochází jen k malé ztrátě energie, protoe není nutné střídavý proud usměrnovat na stejnosměrný, jako je tomu při napájení z normální zásuvky", říká říká ředitel Digital Links, David Sogan. Systém se dá použít na jakýkoli přenosný počítač jen s drobnými změnami připojení.

Podle Sogana je ještě příliš brzy hodnotit, jaký bude celkový přínos pro základní školy ve Rwandě, nicméně solární laptopy „bude možné využívat celkem dvě nebo tři hodiny denně, nebo i déle, když se nechají nabíjet přes celý víkend“. I tak to bude zřejmě velmi důležité pro školy, které dodnes neměly žádné počítačové vybavení. Do dneška Digital Links vyvezl do Rwandy 800 počítačových pracovišť a jejich počet se bude i nadále rozšiřovat. Nový projekt počítá s 50 počítačovými laboratořemi pro výuku učitelů v Mosambiku. „Každá laboratoř přijde na 2 500 liber, což znamená 5 počítačů za cenu 500 liber, solární panel za 1400 a baterie za dalších 500,“ vypočítává Daqvid Sogan.

Podle článku Mapara Syed Balancing Act 15. 02. 2005.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist