Baltimore Sun: Slanost oceánů odráží globální oteplování
Podle oceánografky Ruth Curryové vykazuje v posledních 50 letech mořská voda ve svrchních vrstvách tropických oceánů významný nárůst slanosti, zatímco vody v oblasti Arktidy mají výrazně menší slanost. Tyto změn v salinitě se zrychlují od počátku devadesátých let. Podle Curryové jde o jasné znaky stále vyššího vypařování a dešťových srážek způsobených oteplením a o příznaky rozpouštění polárních ledovců. "To má souvislost s globálním oteplováním, buď přirozeným nebo způsobeným lidskou činností, ale nejpravděpodobněji kombinací obou faktorů." Změny ve slanosti mořské vody odpovídají vyššímu vypařování v teplejších tropických regionech a díky tomu jsou povrchové vrstvy moře slanější. Nárůst odpařování vody vede k častějším srážkám, a to jak dešťovým tak sněhovým, což spolu s táním polárních ledovců způsobuje, že voda v okolí pólů je sladší.
Ruth Curryová z Woods Hole Oceanographic Institution v Massachusetts publikovala zprávu spolu s dalšími dvěma kolegy z Velké Británie a Ruska v časopise Nature. Jejich výzkum vychází ze záznamů o salinitě v Atlantickém oceáně mezi Islandem na severu a nejižnějším cípu Jižní Ameriky. Podle Curryové by tyto výzkumy mohly být velmi důležité, protože změny v četnosti srážek, takzvaný hydrologický cyklus, může jasně prokázat že ke změnám klimatu v rámci globálního oteplení skutečně dochází.
Wallace Broecker z Columbia University v New Yorku označil zprávu za "extrémně zajímavou". Podle něj není důvod nevěřit naměřeným datům. "Jenže otázkou je, zda tento jev není cyklicky, zda se změny brzy neobrátí a slanost se vrátí do normálu." Podle Broeckera je bez dlouhodobých pozorování těžké vyvodit nějaký závěr, například zda se tento jev neobjevuje periodicky a co jej způsobuje.
Podle článku Roberta Cooka The Baltimore Sun 18. 12. 2003.
reklama