https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/balvany-na-cestach-v-moravskem-krasu-pomohly-odpadu-je-mene
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Balvany na cestách v Moravském krasu pomohly, odpadu je méně

10.1.2018 01:30 | BLANSKO (ČTK)
Ochranáři na konci loňského jara balvany přehradili dvě cesty do lesů vedoucí ze silnice mezi Líšní a Ochozem. "Už to nešlo řešit jinak. Každoročně jsme z těch cest odváželi přívěsný vozík odpadu," uvedl Tůma. Ilustrační foto.
Ochranáři na konci loňského jara balvany přehradili dvě cesty do lesů vedoucí ze silnice mezi Líšní a Ochozem. "Už to nešlo řešit jinak. Každoročně jsme z těch cest odváželi přívěsný vozík odpadu," uvedl Tůma. Ilustrační foto.
Ochránci přírody v Moravském krasu loni zahradili kvůli naváženým odpadkům dvě příjezdové cesty do lesů balvany, odpadu v místech od té doby ubylo. Uzavírání dalších cest by proto mohlo pokračovat. Informoval o tom zástupce vedoucího Správy Chráněné krajinné oblasti Moravský kras Antonín Tůma. Kras se na jaře každoročně uklízí, loni dobrovolníci naplnili odpadem dva kontejnery.
 

Ochranáři na konci loňského jara balvany přehradili dvě cesty do lesů vedoucí ze silnice mezi Líšní a Ochozem. "Už to nešlo řešit jinak. Každoročně jsme z těch cest odváželi přívěsný vozík odpadu," uvedl Tůma. Podle něj je navážení odpadů na místa podél silnic i přes existenci sběrných dvorů a popelnic stálým problémem.

"Pořád jsou spoluobčané, pro něž je pohodlné igelitku s odpadem vyhodit z auta, starý gauč vyhodit do lesa, nebo do luk vyvézt stavební odpad z rekonstrukce bytového jádra," uvedl.

Opatření v podobě balvanů podle Tůmy pomohlo, odpadu od té doby v daných místech téměř nepřibývá. Ochranáři proto vytipovávají další vjezdy do lesů, u kterých by šlo využít stejné řešení. Aktuálně sledují vjezd do lesa mezi oběma uzavřenými cestami. "Ještě to nepřekročilo únosnou hranici, uvidíme, co bude dál. Míst, kde bychom do budoucna zvažovali použití balvanů, je ale více. Záleží na lidech," uvedl Tůma.

Dobrovolníci každé jaro Moravský kras uklízejí, loni zaplnili odpadem dva kontejnery. Většinou jde o plastové lahve. V minulosti našli například občanské nebo řidičské průkazy, ale třeba i vyhozená okna, sedačku nebo mrazák. Nejdramatičtějším okamžikem byl nález funkční protipěchotní miny, která se našla vyhozená v křoví.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist