https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bavorsky-a-sumavsky-park-budou-tri-roky-mapovat-tetrevovite-ptaky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Bavorský a šumavský park budou tři roky mapovat tetřevovité ptáky

26.4.2017 10:00 | KEPLY (ČTK)
Správci národních parků na Šumavě a v Bavorsku letos zahájili rozsáhlý tříletý projekt zaměřený na zjištění populace tetřevovitých ptáků - tetřeva hlušce, tetřívka obecného a jeřábka lesního.
Správci národních parků na Šumavě a v Bavorsku letos zahájili rozsáhlý tříletý projekt zaměřený na zjištění populace tetřevovitých ptáků - tetřeva hlušce, tetřívka obecného a jeřábka lesního.
Správci národních parků na Šumavě a v Bavorsku letos zahájili rozsáhlý tříletý projekt zaměřený na zjištění populace tetřevovitých ptáků - tetřeva hlušce, tetřívka obecného a jeřábka lesního. Díky sledování ptáků v jejich přirozeném prostředí, rozborům vzorků trusu a také leteckému snímkování území jejich výskytu získají ochránci přírody přehled o síle populací těchto chráněných ptáků i o jejich genetickém potenciálu, řekl ČTK vedoucí odboru ochrany přírody Národního parku Šumava Martin Starý.
 

I když symbolem Šumavy je především tetřev hlušec, vzácnější je tetřívek, jehož počty podle odhadů klesají. Správci parku mají zatím k dispozici nepřesné a zřejmě podhodnocené myslivecké odhady z tokanišť, podle nichž žije na území parku kolem 50 až 70 tetřívků.

Tetřevů je několikanásobně víc. Před zhruba pěti lety přírodovědci monitorovali výskyt tetřeva na česko-německém pomezí, a v oblasti zjistili až 550 jedinců. Z toho v šumavském parku to bylo asi 350 tetřevů. "Předpokládám, že jeřábků bude ještě víc než tetřevů," odhadl Starý.

Vědci chtějí v příštích letech všechny tři ptačí druhy sledovat na jejich tokaništích a po celém jejich teritoriu. Každý druh preferuje jiné prostředí. Tetřev je lesní druh obývající horské smrčiny, jeřábek je vázaný na hustější lesy, ale je schopný přežít i v přírodě vzdálenějších porostech. Tetřívek vyhledává rozmezí biotopů na okraji lesa, bezlesé plochy, rašeliniště a pravidelně kosené louky.

Sběrem trusu a rozborem vybraných vzorků se zpřesní odhadované počty ptáků a zjistí se další podrobnosti. Například u tetřívka se podle Starého diskutuje o tom, zda se má šumavská populace podpořit umělým vysazováním, nebo nikoli. "Dokud nemáme informaci o genetice, jestli tam třeba nedochází k nějakým genetickým degradacím v populaci, tak k tomu nechceme přistoupit. To budeme mít právě z tohoto projektu," řekl Starý.

Součástí projektu je také letecké snímkování území a porostů. "Vytvoří se 3D model vegetace, ze kterého zjistíme strukturu lesa a vegetace, a srovnáme je s výskytem těchto tří druhů. Chceme vytvořit společnou mapu vegetace a model obou parků s výskytem těchto druhů," dodal Starý.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Lada Pešková
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist