BBC: Africké státy chtějí chránit prales
Cílem dohody je vdechnout nový život projektu ochrany lesů, který byl poprvé představen již před pěti lety, nicméně od té doby nedošlo k žádnému naplnění. V Kongu se nachází na 2,3 milionů kilometrů čtverečních deštného pralesa.
I když se o afrických lesích mluví jako o „druhé plíci světa“, zmenšují se každý rok o 8000 kilometrů čtverečních kvůli nelegálnímu kácení, intenzivnímu pytláctví a ekologickým škodám. Jednání o ochraně pralesa svedlo dohromady vedoucí představitele států a vlád spolu s šéfy dřevařských společností z Afriky i Evropy, aby koordinovali společný postup při lokální i celosvětové ochraně. Nicméně francouzský prezident Jacques Chirac, který se jednání zúčastnil v rámci své cesty po afrických státech, byl jediným zástupcem rozvinutého světa. Podle něj je nejdůležitějším problémem nelegální těžba dřeva, které by se tak měla věnovat největší pozornost.
Nositelka Nobelovy ceny míru, Wangari Mathai z Keni, souhlasila s tím, že se stane velvyslancem dobré vůle pro ochranu pralesa v konžské pánvi. Podle ní se musí zabránit dalšímu nelegálnímu kácení a spolu s tím i obchodu s masem z divokých zvířat.
Signatáři dohody také počítají s novým systémem certifikátů pro tropické dřeviny, podobným jako již existuje pro prodej diamantů tak, aby zákazníci na Západě měli jistou odkud dřevo nebo výrobky z něj pocházejí.
Systém ochrany by se měl týkat celé oblasti 200 milionů hektarů pralesa, který zasahuje na území sedmi afrických států. Organizace Greenpeace se obává, že tato rozhodnutí bude velmi těžké uvést v život, protože na každém kroku hrozí obrovská korupce.
BBC Online News 05. 02. 2005.
reklama