BBC: Afrika potřebuje zelenou revoluci
Agronom kontroluje pole s kukuřicí. | |
Foto: Matanya/Wikimedia Commons |
Kofi Annan je přesvědčen, že řešením africké potravinové krize je zelená revoluce. Podle něj je nutné místním farmářům poskytnout přímou pomoc, která by vedla k zamezení importu potravin. Analytik Moeletsi Mbeki však tvrdí, že Africe nyní může pomoci především změna právního systému v souvislosti s vlastnictvím půdy. Mbeki zdůrazňuje důležitost udržitelného rozvoje - Afrika se musí stát soběstačnou a musí převzít zodpovědnost za produkci dostatku potravin. Současná politika vlastnictví půdy však takovémuto vývoji nenahrává, naopak jde přímo proti němu. Většina farmářů totiž půdu, kterou obdělává, nevlastní. V řadě afrických zemí je vlastníkem půdy stát. Farmáři proto často žijí v neustálé nejistotě a s vědomím, že o půdu mohou kdykoli přijít.
Podle Mbekiho je nezbytné, aby Afrika plně přejala zodpovědnost za dostatečnou produkci potravin a její udržitelnost. V současné situaci se však tato zodpovědnost buduje dosti nesnadno - nynější nastavení majetkoprávních vztahů k půdě totiž ideu soběstačnosti v produkci potravin nikterak nepodporuje. A to je dle Mbekiho nutné změnit.
Jako příklad toho, jaké negativní důsledky může mít nesprávné nastavení majetkoprávních vztahů k půdě na zemědělskou produkci, uvedl Mbeki Zimbabwe, kde se na konci 80. let 20. století Mugabeho diktátorský režim zmocnil naprosté většiny zemědělské půdy. "Zimbabwe tehdy procházelo obdobím zelené revoluce. Pěstovala se tam například geneticky modifikovaná kukuřice. Avšak Mugabeho režim vyvlastnil zemědělskou půdu," upozorňuje Mbeki. Tento krok pak vedl ke kolapsu tamního zemědělství. Změna majetkoprávního nastavení vlastnictví zemědělské půdy je proto jedním z důležitých kroků na cestě k udržitelnému rozvoji.
Podle článku serveru BBC Online News ze dne 1. května 2008.
reklama
Online diskuse
ještě že - 7. 5. 2008 - tmoravecJen pro upresneni - udrzitelne zemedelstvi a biozemedelstvi neni vzdy nutne totez, i kdyz popularni media takovy obraz casto vytvareji. Hlavnim smerem udrzitelneho zemedelstvi je podle mne tzv. integrovana rostlinna produkce, ktera kombinuje pouziti jak biologickych pristupu (rotace plodin, biologicka ochrana, GMO) tak i vyhod syntetickych hnojiv a prostredku na ochranu rostlin.Dale povazuji za zabavne (pokud by to tedy nebylo spise k placi) a typicke, ze politici hledaji jedno univerzalni reseni - BUD zelenou revoluci NEBO vlastnickou reformu. Takhle jednoduche to ale urcite nebude, bude to spise chtit zelenou revoluci A vlastnickou reformu A mene obcanskych valek A lepsi infrastrukturu A mene korupce A asi tisic dalsich veci. Dale by mne jeste zajimalo jak si pan Kofi Annan predstavuje dalsi zelenou revoluci, kdyz je zaroven znamym odpurcem GMO. |