BBC: Agent Orange zůstává chemickým dědictvím Vietnamu
Americké letecké síly na hlídce ve Vietnamu 1972. | |
Foto: US Air Force/www.af.mil |
Proto se v roce 2004 rozhodli zažalovat u amerického soudu společnosti Dow Chemical, Monsanto a osm dalších firem, které Agent Orange (Oranžový postřik) pro armádu vyráběli. Jenže minulý měsíc smetl federální soudce obvinění ze stolu s tím, že použití chemické látky ničící listy rostlin není v rozporu s žádným mezinárodním zákonem. Žalující strana se proti rozhodnutí okamžitě odvolala.
Během operace nazvané „Ranchhand“ použili Američané do roku 1971 na 80 milionů litrů chemických postřiků. Vojáci jich vystřídali řadu druhů - „Růžový“, „Zelený“ i „Bílý“, ale „Oranžový“ byl nejrozšířenější. Na plochu jedné desetiny celého Vietnamu dopadlo na 45 miliónů litrů této chemické látky. Jenže Agent Orange obsahoval dioxiny, látky extrémně toxické pro lidi. Lidé se v těchto oblastech dodnes považují za oběti vietnamské války a vláda je zásobuje jídlem a potřebným materiálem. Mnoho z nich se narodilo až po skončení vojenských akcí, ale existují silné důkazy pro tvrzení, že chemikálie působí dodnes. Velmi vysoký počet dětí se v zasažených oblastech rodí s defekty, jak fyzickými tak mentálními. Další jsou velmi náchylné k nemocem, včetně nádorového bujení.
Na konci devadesátých let vypracovali Kanaďané studii, která se zaměřila na rozbory půdy, vody, tkáně ryb a kachen, stejně jako na krevní rozbory obyvatel v celém regionu. Vědci zjistili nebezpečně vysokou hladinu dioxinu, která putuje v potravním řetězci až k lidem. Koncentrace dioxinu byly v půdě 13krát vyšší, než je běžný průměr, a v lidském tuku dokonce 20krát i vícekrát vyšší. Japonští vědci zase došli k závěru, že v zasažených oblastech se rodí děti s různými vadami, jako je rozštěp patra nebo více prstů, třikrát častěji než v jiných částech Vietnamu. V nejvíce zasažených částech země v Bin-Hoa blízko Ho Či Minova Města byli lidé, v jejichž krvi byly koncentrace dioxinu překročeny 200krát.
Spojené státy navázaly diplomatické styky s Vietnamem před deseti lety. Odškodnění obětí ze strany výrobců chemických herbicidů však nejsou na pořadu dne. Přitom již v roce 1984 byly firmy donuceny zaplatit 180 milionů dolarů fondu amerických válečných veteránů z Vietnamu.
Podle textu BBC News Online 29. 04. 2005.
reklama