https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bbc-bhopal-je-pry-dnes-bezpecny-tvrdi-stat-nevladky-nesouhlasi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

BBC: Bhópál je prý dnes bezpečný tvrdí stát, nevládky nesouhlasí

3.12.2009 13:04 | PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor)
Před dvaceti pěti lety došlo k největší průmyslové nehodě na světě, když v indickém Bhópálu uniklo více než 40 tun smrtícího plynu z továrny na pesticidy. Indické úřady po čtvrtstoletí prohlašují, že továrna je bezpečná a k žádným únikům nebezpečných látek nedochází. Nevládní organizace ale tvrdí, že se jedy stále dostávají do pitné vody, píše internetové zpravodajství BBC.
 

Továrna Union Carbide
Bývalá chemička Union Carbide v Bhópálu
Foto: Simone.lippi/Wikimedia Commonsl

Po úniku chemické látky metylizokyanátu v plynné podobě v prosinci 1984 zemřely tisíce lidí. Podle oficiálních čísel to bylo 3 828 lidí, podle neověřených údajů až sedm či osm tisíc lidí. Plyn však zasáhl až 600 000 lidí, mnoho z nich trpí dlouhodobými zdravotními problémy. Většinový vlastník továrny, společnost Union Carbide zaplatila o pět let později na kompenzacích 470 milionů dolarů.

Podle Shivraja Singh Chouhana, premiéra státu Madhjapradéš, jsou všichni obyvatelé v blízkosti místa průmyslové nehody zásobování kvalitní a stoprocentně nezávadnou pitnou vodou. Nicméně podle zprávy britské neziskové organizace Bhopal Medical Appeal (BMA) a také místní Sambhavna Clinic „obsahuje pitná voda v okolí bývalé továrny na pesticidy Union Carbide vysoké koncentrace jedovatých chemikálií,“ cituje BBC.

Podle této studie obsahuje voda v okolí továrny „extrémně nebezpečné úrovně tetrachlormetanu a dalších perzistentních organických látek, rozpouštědel, niklu a dalších těžkých kovů.“ Podle studie tak není překvapivé, že lidé ze zdejší oblasti trpí častějšími defekty při narození, zvýšenou mírou výskytu nádorových onemocnění, neurologickým poškozením, narušením menstruačního cyklu nebo duševními poruchami. Podle premiéra sátu byla lidem dodávána voda ze zvláštních tanků, která se nečerpala z místních zdrojů. Místní obyvatelé ale tvrdí, že dodávky vody byly nepravidelné a nedostatečné, takže stejně museli využívat zasaženou podzemní vodu.

Podle Sathyu Sarangi z Sambhavna Clinic pochází většina problémů z oblastí známých jako sluneční odpařovací jezírka, která prý využívala firma před havárií jako místo, kam se vylévaly odpadní chemikálie. „Máme rozsáhlé důkazy, že pod zemí je ještě mnoho nebezpečných látek,“ řekl BBC Sarangi. Podle něj pokaždé když prší, tak déšť vymývá chemické látky, které se pak dostávají do podzmní vody. A tu stále řada lidí pije.

Podle státní správy je však bývalá chemička již bezpečná a vláda ji chce změnit na památník přístupný veřejnosti. Podle premiéra je továrna bezpečná a zbylé odpady z výroby pesticidů byly bezpečně uloženy. „Žádné nebezpečí pro lidské zdraví továrna nepředstavuje, lidé se nemají čeho bát, celý areál jsme vyčistili,“ řekl BBC premiér Chouhana.

Vláda státu Madhjapradéš převzala továrnu v roce 1998. Union Carbide je dnes součástí americké firmy Dow Chemical. Prohlášení firmy ke kvalitě vody říká, že tuto otázku je potřeba směřovat na stát, který převzal celé zařízení a je zodpovědný za vyčištění areálu, píše BBC.

Podle článku Allana Littla „Bhopal site 'not leaking toxins'“ vydaného BBC Online News 01. 12. 2009.


reklama

Hugo Charvát
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist