https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bbc-brazilie-zaklada-fond-na-ochranu-amazonie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

BBC: Brazílie zakládá fond na ochranu Amazonie

4.8.2008 10:49 | PRAHA/BRASÍLIA (Ecomonitor)
Brazilský prezident Luis Inacio Lula da Silva oznámil založení mezinárodního fondu na ochranu amazonských deštných pralesů. Peníze z fondu by také měli pomoci ve snaze odvrátit klimatické změny, pomoci místním lidem najít jinou obživou něž mýcení lesů a podpořit ochranu přírody a trvale udržitelný způsob hospodaření s lesy. Brazílie bude shánět příspěvky především v zahraničí a doufá, že do roku 2021 se jí podaří shromáždit 21 miliard dolarů, píše internetové zpravodajství BBC.
 

Prales zachycený z hladiny Amazonky.
Prales zachycený z hladiny Amazonky. Salinopolis, stát Pará, Brazílie.
Foto: Cesar Paes Barreto/http://www.sxc.hu/photo/29338

Zároveň ale brazilské úřady oznámily, že nebudou akceptovat žádné zahraniční zásahy do své vlastní politiky. Podle organizace Greenpeace je to poprvé, co Brazílie uznala spojitost mezi změnami klimatu a ochranou deštných pralesů, píše BBC.

Zároveň však podle brazilského prezidenta zůstane ochrana Amazonie zcela v odpovědnosti jeho státu. „Chceme v oblasti Amazonie i nadále udržet svrchovanost a chceme, aby politická rozhodnutí, která na tomto území učiní vláda, byla respektována,“ dodal.

Prezident Lula v Rio de Janeiro prohlásil, že si uvědomuje, co znamená deštný prales v Amazonii pro svět. Právě zájem o tuto oblast inspiroval vládu k založení fondu na jeho ochranu. „Pro image celé země je dobré dělat správné věci. Příště můžeme nakráčet na jakékoli mezinárodní jednání s hlavou vztyčenou,“ prohlásil Lula.

Roberto Mangabeira Unger, ministr strategických vztahů, to vyjádřil ještě přímočařeji: „Tento fond je nástrojem, pomocí něhož mohou cizí země podpořit naše snahy, ale nemají žádný nárok ovlivnit naše politická rozhodnutí. Nechceme za peníze prodávat suverenitu,“ prohlásil Unger.

Organizace Greenpeace v Brazílii prohlásila, že je to poprvé, co země uznala vztah mezi kácením pralesů a klimatickými změnami. „Brazílie tento vztah velmi dlouho a vášnivě popírala, viníkem měla být jedině fosilní paliva,“ řekl BBC Sergio Leitao z brazilské pobočky Greenpeace. „To byla sice v minulosti pravda, dnes ale hraje hlavní roli mýcení lesních porostů,“ dodal.

Brazilský ministr životního prostředí, kterým se letos v květnu stal Carlos Minc, poté co rezignovala oceňovaná ochránkyně přírody a ministryně Marina Silva, chce radikálně změnit ekologickou politiku současné vlády. Podle něj vláda dosud nebyla schopná skutečně omezit ničení deštných pralesů a nelegální vypalování porostů. „Naši válku nevyhrajeme prostě tím, že se za jeden měsíc sníží nelegální mýcení. Vyhrajeme až ve chvíli, kdy tento model chování k přírodě, který ničí život našich obyvatel i přírodu, bude historií,“ prohlásil Minc.

Podle článku BBC Online News 01. 08. 2008.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist