BBC: Brazílie zakládá fond na ochranu Amazonie
Prales zachycený z hladiny Amazonky. Salinopolis, stát Pará, Brazílie. | |
Foto: Cesar Paes Barreto/http://www.sxc.hu/photo/29338 |
Zároveň ale brazilské úřady oznámily, že nebudou akceptovat žádné zahraniční zásahy do své vlastní politiky. Podle organizace Greenpeace je to poprvé, co Brazílie uznala spojitost mezi změnami klimatu a ochranou deštných pralesů, píše BBC.
Zároveň však podle brazilského prezidenta zůstane ochrana Amazonie zcela v odpovědnosti jeho státu. „Chceme v oblasti Amazonie i nadále udržet svrchovanost a chceme, aby politická rozhodnutí, která na tomto území učiní vláda, byla respektována,“ dodal.
Prezident Lula v Rio de Janeiro prohlásil, že si uvědomuje, co znamená deštný prales v Amazonii pro svět. Právě zájem o tuto oblast inspiroval vládu k založení fondu na jeho ochranu. „Pro image celé země je dobré dělat správné věci. Příště můžeme nakráčet na jakékoli mezinárodní jednání s hlavou vztyčenou,“ prohlásil Lula.
Roberto Mangabeira Unger, ministr strategických vztahů, to vyjádřil ještě přímočařeji: „Tento fond je nástrojem, pomocí něhož mohou cizí země podpořit naše snahy, ale nemají žádný nárok ovlivnit naše politická rozhodnutí. Nechceme za peníze prodávat suverenitu,“ prohlásil Unger.
Organizace Greenpeace v Brazílii prohlásila, že je to poprvé, co země uznala vztah mezi kácením pralesů a klimatickými změnami. „Brazílie tento vztah velmi dlouho a vášnivě popírala, viníkem měla být jedině fosilní paliva,“ řekl BBC Sergio Leitao z brazilské pobočky Greenpeace. „To byla sice v minulosti pravda, dnes ale hraje hlavní roli mýcení lesních porostů,“ dodal.
Brazilský ministr životního prostředí, kterým se letos v květnu stal Carlos Minc, poté co rezignovala oceňovaná ochránkyně přírody a ministryně Marina Silva, chce radikálně změnit ekologickou politiku současné vlády. Podle něj vláda dosud nebyla schopná skutečně omezit ničení deštných pralesů a nelegální vypalování porostů. „Naši válku nevyhrajeme prostě tím, že se za jeden měsíc sníží nelegální mýcení. Vyhrajeme až ve chvíli, kdy tento model chování k přírodě, který ničí život našich obyvatel i přírodu, bude historií,“ prohlásil Minc.
Podle článku BBC Online News 01. 08. 2008.
reklama