BBC: Británie bojuje s CO2
Ministerstvo životního prostředí, venkova a potravinářství (DEFRA) požaduje po průmyslových podnicích, aby snížily emise z dnešního počtu 13,5 milionů tun o více než 10 milionů. Toto snížení je v rámci Dohody o klimatických změnách (CCA), kterou s vládou podepsalo více než pět tisíc firem. K dohodě přistoupily i zástupci těžkého průmyslu, výrobci oceli, hliníku, papíru, cementárny, chemické závody i potravinářské koncerny. Ministerstvo nejvíce tlačí na železářství a výrobce oceli, ale i ostatní podniky by měli snížit emise CO2 tak, aby neprodukovali více něž jednu tunu odpadu ročně.
V roce 2001 zavedla britská vláda poplatky za znečišťující emise, aby tak rozhýbala sféru obchodu i průmyslu ve snaze snížit vypouštění nebezpečných látek do ovzduší. Mnoho vedoucích pracovníků v průmyslu se ozvalo, že pokuty jsou příliš vysoké a jejich splácení přináší jen škodu podniku bez pozitivního dopadu pro veřejnost. Ministerstvo se rozhodlo, že firmy které přistoupí na desetiletý plán CCA mohou získat až 80% slevu na poplatcích. Z 12 000 signatářů CCA již 88 % dosáhlo cílené úrovně emisí. "Tato čísla podporují snahu vlády snížit emise oxidu uhelnatého o 60 % kolem roku 2050," řekl BBC Online News ministr životního prostředí Michael Meacher.
K tomu aby se dosáhlo redukce skleníkových plynů o 12,5 % je nezbytné snížit počet CO2 na 35 tun do roku 2020, což také požaduje Kjótský protokol. Vláda Spojeného království doufá, že nadále bude pokračovat snižování nebezpečných emisí až na úroveň 23 %, čímž by dosáhla úrovně v Německu, kde je nejnižší procento průmyslových emisí CO2.
Podle článku Alexe Kirbyho BBC News Online 07. 04. 2003
reklama