BBC: Británie chystá velké snížení skleníkových emisí
Spojené království má již dnes nižší úroveň všech šesti sledovaných skleníkových plynu než se zavázalo. Zpráva Rámcové smlouvy OSN o klimatických změnách (UNFCCC) potvrzuje, že Británii se podařilo vyprodukovat v roce 2000 o 12,8 % méně zplodin než v roce 1990 a udržet ekonomický růst bez vyšších energetických nároků a s tím spojených emisí.
Podle Kjótského protokolu, mezinárodní konvence o mechanismu klimatických změn, se zavázala Británie omezit produkci šesti skleníkových plynů o 12,5 % podle úrovně z roku 1990 mezi lety 2008 až 2010. Vláda dále slíbila snížit emise oxidu uhličitého (CO2), hlavního skleníkového plynu vznikajícího lidskou činností, o 20 %. Ministryně Beckettová říká: "Dokázali jsme podstatně redukovat emise a teď jsmr na nejlepší cestě snížit CO2 o 60 % kolem roku 2050. A v rámci tohoto projektu dosáhneme v roce 2010 dvaceti procentní hranice snížení z roku 1990." Přitom odborníci tvrdí, že hranice kolem 60 % dnešní produkce je naprosto nezbytná k udržení dopadu lidské činnosti na klima na tolerovatelné úrovni.
UNFCCC chválí postup v Británii, který je "viditelně úspěšný a následováníhodný". Ale podle dnešní situace jen dvanáct z třiceti signatářů Kjótského protokolu dosáhne v roce 2010 slibované úrovně. Poslední měření ukázala rekordní nárůst o 32,4 % u všech šesti skleníkových plynů. Tento nárůst se týká i Spojených států, které se podílí na celkové produkci nebezpečných plynů z jedné čtvrtiny. USA však přede dvěma lety odmítly k dohodě přistoupit. Přesto UNFCC i britské Ministerstvo životního prostředí hovoří o Spojených státech jako o velmi loajálním partnerovi, který Protokol podporuje a který sám podniká kroky na snížení emisí ve své zemi.
Zpráva ale také říká, že Británie stále stojí tváří v tvář mnoha problémům spojených s klimatickými změnami, včetně role obnovitelné energie, nejisté budoucnosti jaderných elektráren a neustálého nárůstu zplodin z dopravy. Podle nevládních organizací nemůže být vláda tak zcela spokojena. Poukazují na fakt, že v loňském roce vzrostla automobilová doprava o 3 % a že do zprávy OSN není zahrnuto znečištění způsobené leteckou dopravou.
Podle článku Alexe Kirbyho BBC Online News 08. 05. 2003.
reklama