BBC: Britové budou hlídat spotřebu energie domácími měřidly
Britská vláda si před nedávnem stanovila za cíl snížit emise skleníkových plynů do roku 2050 o plných 60 % oproti stavu z roku 1990. Protože se britské domácnosti podílejí na emisích plnou třetinou, vláda zkouší již několikátou strategii snížení jejich energetické náročnosti.
Zařízení pro domácnosti je velmi jednoduché. V měřicí jednotce je umístěn senzor a rodina dostane k dispozici přenosný displej ukazující okamžitou spotřebu, například elektrické trouby, osvětlení či lednice. Lidé budou moci snadno sledovat, jak konkrétní spotřebič přispívá k energetické náročnosti, a porovnávat, kolik energie ušetří, když jej nebudou používat.
Tiskový mluvčí labouristů uvedl, že se nejedná o poslední generaci takovýchto přístrojů označovaných jako „chytrá měřidla“. Ta ještě navíc mohou informace o spotřebě posílat také dodavatelům energií. Jsou také přesnější, protože musí být nastaveny tak, aby se podle nich mohly vystavovat účty za spotřebovanou elektřinu. Podle Luka Nicholsona ze společnosti More Associates, která se specializuje na trvale udržitelné technologie, však mezi přístroji není z hlediska jejich použití rozdíl. „Lidé mohou snadno kontrolovat, jaké má jejich chování dopady, jen se neměří v hodnotě peněz, ale nevypuštěných uhlíkových plynů,“ řekl BBC Nicholson. Nápad na okamžité měření spotřeby vítá i organizace Energywatch, podle které lidé chtějí snižovat svou spotřebu už kvůli cenám energií. „Toto zařízení by mělo pomoci snížit nejen účty za elektřinu, ale i spotřebu energií a produkci skleníkových plynů,“ prohlásila mluvčí Energywatch pro BBC.Ačkoli lidé získají přístroje na měření propálené elektřiny zadarmo, Luke Nicholson upozorňuje, že jejich cenu ve skutečnosti zaplatí v rámci poplatků energetickým firmám nebo z daní. „Nejedná se ale o žádné dramatické částky, naproti tomu různé studie ukazují, že by systém měl být schopen snížit roční poplatky za energie o sedm procent,“ sdělil BBC Nicholson. Jediné co by mohlo celý systém zhatit, je nezájem lidí. „Abychom nakonec nevyrobili 22 milionů plastových krabiček, které si lidé strčí do šuplíku a nebudou je používat,“ varoval Luke Nicholson.
Podle článku Marka Kinvera BBC Online News 16. 12 2007reklama
Online diskuse
Kocourkov na druhou - 19. 4. 2007 - NovákMilý Petře P. rozumný a skutečně inteligentní člověk pochopí, že stavět energetickou koncepci státu na OZE je naprostý nesmysl(ty mají velký význam lokálně). Důkazem je avizované zdražení el.enrgie zdůvodněné jejím nedostatkem na středoevropském trhu.Řešením musí být urychlená stavba dalších výkonných zdrojů. Jelikož uhelné elektrárny jsou ekologickým problémem a plynové jsou rizikové z toho důvodu, že plyn dovážíme, zbývá jako alternativa dostavba dalších bloků v JE Temelín - a to je pro ekologisty nepřijatelná varianta. Jak tedy - tvým rozumem - z toho ven???? |